Yaşam

Yüz Bakımı Nasıl Yapılmalı?

İyi bir yüz bakımına ek olarak cilt yapınızın bakımına yardımcı olacak başka ürün ve uygulamalar da yer almaktadır. Nemlendiriciler, her gün kullanılması gerekmektedir. Yüz maskesi veya buhar banyosu gibi diğer yöntemlerle beraber belli aralıklarla yapılması cildinizin canlanmasını sağlamaktadır.

Yüz bakımı ürünleri konusunda cilt yapısının genç görünmesini sağlama konusunda nemlendirmenin rolü büyük olmaktadır. Nemlendirme işlemleri temizlemek kadar önemli olmaktadır. Doğru nemlendiriciyi en iyi şekilde seçebilmek, büyük bir fark yaratmaktadır. Bir nemlendiricinin temel işlevleri arasında cilt yapısının yüzeyinde ince bir tabaka bir araya getirmek nemin kaybolmasını en iyi şekilde önleyebilmektedir. Bu sayede cildiniz, daha yumuşak ve pürüzsüz olarak yer almaktadır. Bazı nemlendirici ürünleri, hava kirliliği gibi çevresel faktörlere göre cildi en iyi şekilde korumaya devam eden, ince çizgilerin oluşumunu en aza indirmeyi başaran ve cilt yüzeyinde yer alan ölü hücreleri soyan katkı maddeleri içermektedir. Nemlendirici ürünleri, alerji oluşturma riskini düşürmek için anti-alerjik olarak tasarlanmaktadır. Bazıları konusunda güneşin zararlı ışınlarından cildi en iyi şekilde korumak için güneş koruyucu içermektedir.

Yüz Maskesi

Maskeler, belirli aralıklarla kullanılmaya devam eden, cildi soymaya yardımcı olarak kuru ve ölü deri hücrelerini tam anlamı ile yok ederek cildin çok daha yumuşak görünmesini sağlayabilecek yüz bakımı ürünleri yer almaktadır. Bazılarının nemlendirici etkisinin yer aldığı, hatta koyu lekeleri iyi hale getirdiği söylenir. Bununla beraber maskelerin sunduğu yararlar geçici olarak yer almaktadır. Etkileri uzun süreli olmamaktadır. Maskelerin bazıları uygulama sırasında suyla durulanmaktadır. Maskelerin bir bölümü, cildi tahriş edebilecek sert maddeler içermektedir. bu nedenle, maskeyi uygulamadan önce deneme yapmanız gerekmektedir.

Göz Çevresi Kremi

Gözlerinizin etrafında yer alan deri, az miktarda yağbezi içermesinden dolayı hassas yer almaktadır. Bu bölgede yer alan deri, çok elastik olmamasından dolayı ince çizgiler ve kaz ayakları gibi yaşlanma durumlarının ilk belirtileri genel olarak burada görülmektedir. Göze yönelik uygulanacak olan bu ürünler, uygulamayı kolay duruma için çoğunlukla krem ya da jel biçiminde yer almaktadır. Bölgeyi nemli duruma getirmeye, ince çizgileri, şişlikleri ve göz etrafında yer alan koyu halka görünümünü azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Buhar Banyosu

Buhar banyoları, cildinizi temizlemenin etkin bir yolu olarak yer almaktadır. Doku bölgesinde yer alan dolaşımı artırarak cildin çok daha parlak görünmesine yardımcı olmaktadır. Profesyonel bir cilt bakımı yapılmadan buhar banyosu önemlidir. Buhar banyosu, akneye yatkın ciltlere iyi gelmektedir. Koyu çatlak damarlı olarak yer alan hassas veya kuru cilt için önerilmemektedir. Normal ve yağlı ciltli cildi bulunan kişiler hafta içerisinde bir ya da iki kez buhar banyosu yapmaktadır. Kuru cildi bulunan kişiler ise haftada birden fazla banyo yapabilmektedir.

En etkili yüz bakımı rutin uygulamasına karar verirken hangi ürünlerin sırayla kullanılması gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Yüz Temizleme

Yüzünüzü su kullanarak en iyi şekilde yıkamanız cildinizin temizlenmesi konusunda yeterli olmamaktadır. Cilt temizleyicilerini sizde kullanarak cilt üzerinde yer alan kir, yağ ve makyajı çıkarır, yüzünüz gerçekten temiz hale gelmektedir. Bu sayede diğer cilt bakımı ürünlerinin etkilerini daha fazla hissedebilirsiniz. Temizleyici ürünleri kullanarak cildiniz daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Tonik Kullanımı

Tonikler yüz bakımı alanında cildi daha pürüzsüz ve yumuşak yapmaktadır. Tonik ürünleri cildi rahatlatır ve makyajdan kalan fazlalıkları gidermektedir. Bununla beraber cildinizi temizledikten sonra gerekli cilt onarıcı maddeler sunmaktadır. Cilt temizliği konusunda yükselmiş PH değerini normale döndürmektedir.

Cilt onarıcı maddeleri içerisinde bulunduran tonikler, cildi nemlendirmekte ve tazelemektedir. Ayrıca cilt temizliği sonrasında ortaya çıkacak kızarıklıkları ve kurulukları giderir. Yüz bakımı konusunda cildinizi daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için tonik kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu