Eğitim & Kurs

Yüksek Lisans Yapmak İçin Gerekli Sınav ve Belgeler Neler

Yüksek Lisans Yapmak İçin Gerekli Sınav ve Belgeler Nelerdir? Genellikle akademik kariyer yapmayı düşünenler tarafından merak edilen bir sorudur.

Yüksek Lisans Yapmak İçin Gerekli Sınav ve Belgeler Nelerdir? Yüksek lisans nasıl yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir. Kişi lisans eğitimini bitirdikten sonra karşısına yüksek lisans çıkar. Bu eğitimi eğer isterseniz hem kendi dalınızda hem de başka dallarda alabilirsiniz. Ancak başka dallarda alındığı zaman bir takım koşullar ön plana çıkar. Bu koşulları sağlıyorsanız eğer o dala kabul edilirsiniz. Daha önceden kontenjan bilgisi ve koşullar bir kılavuz şeklinde yayınlanır. Siz de kılavuzu inceleyip ona göre başvuru yapabilirsiniz.

Yüksek Lisans İçin Gerekli Sınav ve Belgeler

Yüksek lisans için öncelikle bir lisans diplomasına sahip olmanız gerekir. Yüksek lisans başvuru için lisans diplomasından sonra sizden tüm derslerinizi içeren bir transkript istenir. Burada not bilgilerinize bakılır. Daha sonra ise ALES sınavınızın sonuç belgesi istenir. Bu sınav özellikle yüksek lisans için belirleyici şekilde rol oynamaktadır. Sınavda sözel, sayısal ve eşit ağırlık denilen alanlar vardır. Gireceğiniz branş hangi puan türünü istiyorsa o puan türündeki puanınız da yüksek olmalıdır. Bazı dallar başvuru için yabancı dil de ister. Bunun için ise karşınıza YDS, YÖKDİL gibi çeşitli diller çıkar. Bu dillerden hangisinden yüksek bir puan almışsanız bu puanlarınızı kullanıp başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yüksek Lisans Başvurusunda Dikkat Edilecekler

Yüksek lisans başvuru için alınan her bir puanın belli bir kullanım ve geçerlilik süreci vardır. Özellikle buna dikkat edilmesi gerekir. Yüksek lisans başvurusu yapmak isteyen bir bireyin eğer ALES puanı varsa bu puanın geçerlilik süreci 5 yıldır. Eğer puan başvuruyu takiben 5 yıl içinde alınmışsa kullanılır. 5 yılı geçiyorsa kullanımı söz konusu olmaz. Bu puan durumu diğer yabancı dil sınavları için de geçerli olan bir durumdur. Ayrıca bazı branşlar özel başvuru koşulu getirebilir. Başvuru yapılırken buna da dikkat etmek gerekir. Başvuru ekranına yüklenecek olan belgelerin de sahte olmaması ve geçerliliğini koruması önemlidir. Yüksek lisans başvuru süreci içinde tüm  bunlara dikkat edilerek kolayca başvuru yapılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu