Güzellik

Yıpranmış Saçlara Hayat Veren Kür Tarifleri

 

Yıpranmış Saçlara Hayat Veren Kür Tarifleri

 Saçlar, çok çeşitli etkenlere maruz kalarak, zamanla sağlığını yitirmektedir. Saçların sağlığını yitirmesinde antioksidan yetersizliğinin yanı sıra saçın nem ve keratin dengesinde bozulmalarda etkili olmaktadır. Ayrıca saçın boya, perma gibi kimyasal işlemler nedeniyle de yıprandığı bilinmektedir. Saç boyalarının kimyasal bir ürün olması nedeniyle sık boyanan saçlarda uzun vadede sorunlar yaşamaktadır. Saçın nem dengesini kaybetmesi, saç kırıkları ve dökülmeler, saçların incelmesi ve seyrekleşmesi bu sorunlardan sadece bazılarıdır.
Dolayısıyla kimyasal etkiler, dış etkenler gibi her tür olumsuz duruma açık olan saçlar, zaman zaman bakıma çekilmelidir.

Yıpranmış saçlar için defne yağı kürü
Yıpranmış saçlarda dökülme problemler de yaygın olarak görülmektedir. Defne yağı saç köklerini besleyerek, saçın kaybettiği canlılığı yeniden kazanarak güçlenmesinde etkili olmaktadır. Özellikle boya, perma gibi kimyasal işlemlerin yıprattığı saçlar için defne yağı kürünü hazırlarken bir küçük şişe defne yapına, bir tatlı kaşığı badem yapı ile bir çorba kaşığı zeytinyağı eklenir bu karışım bir adet yumurta sarısıyla özdeşleştirilerek hazırlanan kür saç diplerinden saç uçlarına değin uygulanır. Bir saat saçta bekletilen maske, ılık  su ile ve bitkisel bir şampuan kullanarak durulanır. Bu kür iki hafta uygulanır. İlk hafta her gün akşamları; ikinci hafta ise üç günde bir uygulanmalıdır.
Dış etkenlerle nemini kaybeden saçlar için jojoba yağı kürü
Saçın nem dengesi, sağlıklı olarak uzamasında son derece etkilidir. Toz, kir, soğuk, güneş ışınları  gibi her tür dış etkenlerle yıpranan ve nem dengesini kaybeden saçlar için jojoba yağı doğal bir ilaçtır. Jojoba yağı, yıpranmış saçların canlılığını kazanmasında ve saçın nem dengesini koruyarak çabuk uzamasında etkili olacaktır. Yanmış, kurumuş, kırılmış ve yıpranmış saçlarınıza yeniden hayat vermek için bir şişe jojoba yağını, bir çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak bu karışıma bir çorba kaşığı yoğurt ve bir adet yumurtayı ekleyip, karışımı çırpınız. Kürü saçlarınızda bir saat bekleterek, ılık su ile saçlarınızı yıkayınız. Jojoba kürü, bir ayda bir hafta süresince beş defa  uygulanmalıdır.

Kırılmış ve uçları yanmış saçlar için susam yağı kürü
Saç kırıkları, özellikle mevsim geçişlerinde hemen hemen her bayanın yaşadığı karakteristik bir saç problemidir. Susam yağı ile saç kırıklarını onararak yıpranmış saçlarınızı yeniden canlandırabilirsiniz.  Bunun için bir şişe susam yağını, bir çorba kaşığı buğday yağı, bir çorba kaşığı jojoba yağı, bir çorba kaşığı mayonez ile karıştırarak bu karışıma birkaç damla limon sıkmanız gerekiyor. Susam yağı maskesini saçınızda 1 saat bekleterek, ılık su ve bitkisel ürünlerle yıkayınız. Saç kırıkları için susam yağı kürünü saçlarınızın kırıldığı dönemlerde iki günde bir uygulayınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu