Anne-Çocuk

Yemeği Reddeden Çocuğu Zorlamak Doğru Mu?

Yemeği reddeden bebeği zorlamak doğru mu? Bebekler yemek yemeği neden reddeder? Bebeğin yemeği reddetmesi durumunda ne yapmak gerekir?

Yemeği reddeden bebeği zorlamak doğru mu?, yemeği reddeden bebeği zorlamak kesinlikle doğru değildir. Daha ılımlı yaklaşmalı ve farklı yollar denemelisiniz. Ebeveynler, bebeğin yemeği reddetmesi karşısında endişelenirler.

Çocuğunuz yemek yemeği sürekli olarak reddediyorsa onu kesinlikle zorlamayın. Bebeğin yemeği reddetmesi karşısında ebeveynler de endişelenebilir. Bebeğinizin az yemesine bağlı olarak sizin de kaygı düzeyiniz artabilir. Uygun olmayan davranışlar sergileyebilirsiniz. Anne babalar, çocuklarına zorla yemek yedirmeye çalışmakta ya da çocukların dikkatlerini dağıtarak yemek yedirir. Çizgi film ya da ellerine telefon vererek yemek yedirmeye çalışırlar. Yapmış olduklarınız çocuğun açlık duygusunu etkileyebilir. Yapay uyaranlarla gelen açlık hissi öğrenmeye başlanır. Çocuğu zorlamamalı ve dikkatini dağıtarak yedirmeye çalışmamalısınız.

Bebekler Yemek Yemeği Neden Reddeder?

Bebeğin yemeği reddetmesinin birçok nedeni bulunur. Pütürlü gıdalara gereken zamanda alışmamış bebekler özellikle ek gıdaya başlandıktan sonra yemeği reddeder. Yemek öncesinde su içen ya da şekerli iştah kapatan abur cubur tüketen bebekler de bu durum sık görülür.

Öğün aralarında çocukların çikolata, pasta veya meyve suyu tüketmesi engellenebilir. Hiperaktif çocuklarda yeme bozuklukları görülebilir. Çocuğun sevmediği yiyecekleri kesinlikle zorlamayın. Yemek sırasında çocuk televizyon seyretmemelidir. Yemek yemeğin bebeği zorlamak kesinlikle doğru bir davranış değildir. Bazı anneler çocukları yemeklerini düzenli yeseler bile daha fazlasını yedirmek için ısrarcı olurlar. Bebeği tüketebileceği miktarı düşünerek yedirmelisiniz.

Bebeğin Yemeyi Reddetmesi Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Bebek iştahsız ve bu yüzden kilo kaybediyorsa hemen uzman bir doktordan destek almalısınız. Çocukta fiziksel bir rahatsızlık olup olmaması araştırılır ve duygusal problemleri incelenir. İştah şurupları kullanmanız sizlere kesin çözüm sunmayacaktır.

Bebeğin yemeği reddetmesi durumunda yapılması gereken, çocuğa verilen yiyecekte zeytin yağı, sarımsak ve soğan kullanılması iştah açılmasını sağlar. Açık havada zaman geçirilmesi iştahı açan en önemli etkendir. Bu yüzden yaz aylarında çocuklar daha iştahlı olur. Yemek kokuları büyüklerin iştahını açtığı gibi çocuklarında iştahını açar. Çocuğun damak zevkine uygun besin sunulmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu