Dekorasyon

Yaşam Alanının Küçüklüğüne Alınan Büyük Keyif

Yaşam Alanının Küçüklüğüne Alınan Büyük Keyif! Şehir hayatının önümüzde modern yaşamda sürdürüldüğü daireler, geniş ve çoklu odalardan ziyade dar ve daha az odalı evlere dönüşmektedir. Dolayısıyla geniş kanepe ve devasa orta sehpaların yerini daha minimal ölçekli malzemeler almaktadır.

Yaşam Alanının Küçüklüğüne Alınan Büyük Keyif! Artık duvardan duvara televizyon üniteleri kullanıma elverişli bulunmamaktadır. Kısıtlı alana sahip olan insanlar, başta oturma odaları için bir yanda ölçüleri uygun diğer yanda fonksiyonel özellikler sergileyen mobilyaları seçmek zorunda kalmaktadır.

Bir Artı Bir Mekanın Darlığı

Sahip olduğu yaşam alanları oldukça az metrekareye sahip olan günümüz insanları, küçük yaşam alanlarının keyfini çıkarabilecek malzemelere yönelmektedir. Keyifli yaşam alanları ortaya koymak isteyen ve bu yönde mobilya seçiminde bulunmayı düşünen insanlar, çok fazla seçenek arasından seçim yapma zorluğu ile de karşı karşıya kalmaktadır. Dar mekanları geniş gösteren en önemli araç olarak halı gösterilmektedir. Küçük mekanların geniş görüntüsünü sağlayacak halı, bütün odayı kaplayacak şekilde yerde yerini almaktadır.

Küçük yaşam alanının ortasında ve tüm odayı kaplayacak şekilde yerini alan halı, bütün ilgiyi üzerine toplayacağından, mekanın darlığını insanlara hissettirmemektedir. Halının sadece ortada bulunması, odanın küçük olarak algılanmasına neden olmaktadır. Yaşam alanında ağırlanmak istenen insanların sayısı, dekorasyondan önce kişi tarafından belirlenmelidir. Buna uygun olarak seçilecek oturma mobilya seçenekleri de değerlendirilmektedir. Bazen ikili kanepe bazen de kolçaksız bir berjer ilavesi ile durum kotarılabilmektedir.

Odanın Fonksiyonunu Artıran Araçlar

Odanın dar yapısını hissettirmeyen araçlardan biri de, pofuduk olarak nitelendirilen oturma araçları olarak gösterilmektedir. Berjer yerine hafif özellikli puf çeşitlerinden yardım da alınabilmektedir. Dar mekanların işlevsellik özelliğini kullanılan araçlar arttırdığı gibi dekoratif niteliğine katkı sunan boy aynası aksesuarlarının kullanılması, tercih sıralamasındaki yerini almaktadır. Böylece oda hem daha geniş gösterilirken hem de boy aynası aksesuarının detayları odaya hava katarak ön plana çıkarmaktadır.

Oda içinde ne ağır ne de kalın perde kullanılmaktadır. Hafif malzemelerden oluşan keten benzeri ışık geçirgen tekstil ürünlerinden üretilmiş perdeler tercih edilmektedir. İki kolon arasına izlenebilecek gömme dolapların tercihi, hem işlevsel bir kullanım alanı oluşturmakta hem de dekoratif bir sunum gerçekleştirmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu