Sağlık

Vajinal Akıntı ve Kaşıntının Sebebi Ne Olabilir?

 

Kadınlarda şık görülebilen ve rahatsızlık duyulmasına neden olan sorunlar arasında vajina akıntısı yer almaktadır.

Vajina da oluşan akıntının sebepleri ve nedenleri özellikle bu konuda önlem almak isteyenler için önemlidir. Kadınlarda şık görünen vajinal akıntı ve kaşıntının sebebi ne olabilir? Diye düşünenler için enfeksiyon, menopoz veya rahatsız edici maddeler bu sebepler arasında sayılabilir. Akıntının yanı sıra oluşan kaşıntı zaman zaman ağrı duyulmasına neden olabilir.

Vajinada kaşıntı sebebiyle oluşacak kızarıklık, hassasiyet, cinsel ilişki sırasında ağrı, vajinal akıntı, şişkinlik, kabarcık oluşması halinde mutlaka uzman doktora gidilmesi gerekir. Bu sayede yapılan kontrollerin ardından belirlenecek olan soruna karşı uygulanacak tedavi ile sorunun çözülmesi sağlanabilir.

Vajina Kaşıntısının Nedenleri

Artan kaşıntı sorunu karşısında günlük hayatın olumsuz olarak etkilenmesi kaçınılmaz olabilir. Genelde vajinal akıntı ve kaşıntının sebepleri arasında kimyasal madde kullanımı veya alerjik durumlar yer almaktadır. Bunun yanı sıra ilerleyen yaşlarda menopoz da akıntı veya kaşıntı oluşumuna neden olabilir. Sıralamak istersek bu durumda kaşıntının nedenleri şunlar olabilir:

  • Kimyasal içerikli ürünlerin kullanılması özellikle vajinada kaşıntıya neden olabilir. Sabun, krem, deterjan, kokulu tuvalet kağıtları kaşıntıya neden olabilir.
  • Cilt hastalıkları da kadınlarda vajinal kaşıntı nedenleri arasında yer almaktadır.
  • Mantar enfeksiyonu olan kişilerde de kaşıntı olabilir.
  • Yaygın nedenlerde bir diğer ise bakteriyel vajinoz olmaktadır.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda vajinada kaşıntı oluşumuna neden olabilir. Bu hastalıklar genital siğiller, genital herpes, bel soğukluğu, trikomanas vajinitidir.
  • İlerleyen yaşlarda oluşan akıntı veya kaşıntının en uygun etmeni menopoz olabilir.
  • Stres yaşanması da kadınlarda oluşan bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Vulva kanseri nadir olsa da vajina da kaşıntı ve akıntıya neden olabilir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu