Gebelik

Vajinadan Kan Gelmesi Hamilelik Belirtisi Midir?

 

Hamilelikten kaynaklı fazla ve farklı belirtiler söz konusu olmaktadır. ‘’Vajinadan kan gelmesi hamilelik belirtisi midir?’’ sorusu ise yaygın ve her anne adayında görülebilen bir belirti değildir. Genel olarak baş dönmesi ve mide bulantısı,… gibi belirtiler anne adaylarının ortak belirtileridir. Ama buna kişiden kişiye farklılık gösteren, metabolizmaya göre değişkenlik gösteren farklı belirtiler eşlik edebilir.

Hamilelik Belirtisi Olarak Kanama

Adet dönemi dışında gerçekleşen kanamalar, kadınların panik olmasına neden olabilmektedir. Anne rahmine bebek yerleşirken kanamalara neden olabilir. Mutlaka doktora gidilmelidir. Ultrason ile muayene sonucunda kanamanın nedeni tam olarak belirlenebilir. Rahimden gelen beklenilmeyen kanamaların hamilelik belirtisi olup olmadığı da muayene ile anlaşılabilen bir durumdur.

Muayene sonucunda hamilelik görülürse kanama sebebi olarak, bebeğinin rahme yerleştiğinin ve tutunduğunun göstergesidir. Fakat her anne adayı için bu belirti görülmemektedir.

Yaşanılan ilişki sonucu hamilelik beklentisi varsa ve adette gecikme görüldüyse, diğer hamilelik belirtileri de mevcut ise; kanamanın hamilelik belirtisi olarak olumlu olduğu kabul edilir. Kısa ve az miktarda daha çok lekelenme gibi bir kanama görülmesi gerekir. Bu belirti ortalama %20 oranında anne adaylarında belirti olarak görülür.

Vajinal Kanama ve Hamilelik

Adet dışı vajinadan kan gelmesi, hafif kırmızımsı ya da kahverengi, pembe bir renkte ise; döllenmeden bir hafta sonra ise döllenen bir yumurta olduğu ve rahim duvarına yapıştığı söylenebilir. Tutunma kanaması adı verilen bu kanama sırasında şiddetli ağrı varsa, renk çok kırmızı ise hemen doktora başvurulması gerekir. Bu dış gebelik ya da düşük belirtisi olabilir ve ilaç ile iğne yardımıyla erken müdahale yapılabilir.

Hamilelikte Kanama Yaşanması

Hamilelikte kanama yanında beyaz akıntı da gelmektedir. Bu da vajina hücrelerindeki büyümeden kaynaklanır. Hamilelikte meydana gelen kanamalar ya da kokulu beyaz kıvamlı akıntılar söz konusu olduğunda doktora muayene olmak süreç için verilebilecek en doğru karar olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu