Eğitim & Kurs

Uzaktan Eğitim Platformlarının Avantajları Nelerdir?

Uzaktan Eğitim Platformlarının Avantajları Nelerdir? Örgün eğitim sisteminde sadece sınıfın içerisindeki öğrenci yoğunluğuna göre kaliteli bir eğitim verilebilmektedir. Ülkemizin eğitim sistemi göz önüne alındığında, sınıfların yoğun olması ve öğrenci sayılarının farklılığı, eğitimin de kalitesini etkilemektedir.

Uzaktan Eğitim Platformlarının Avantajları Nelerdir? Uzaktan eğitim yönteminde ise böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. Zira herkes evinde, tek başına ve birebir eğitim fırsatı yakalayabilmektedir. Uygun internet ve bilgisayar altyapısı bulunan her evde ve o evde yaşayan kişi, uzaktan eğitimi alabilmektedir. Verilere ulaşım konusunda da bir kısıtlama yaşamamaktadır.

Mekân Kısıtlamasının Ortadan Kaldırılması

Uzaktan eğitim platformlarının avantajlarından biri de mekan kısıtlamasını ortadan kaldırmasıdır. Farklı ülkelerde yaşayan insanlar ile farklı coğrafyalarda bulunanlar, aynı eğitim ve öğretimin içeriğine ulaşabilmektedirler. Güvenlik sorunu yaşayan bölgeler ve içerisinde yaşıyanlar için eğitim de, böylece aksamamış olur. Savaş yahut ta sokağa çıkma yasağı gibi olağandışı durumlarda dahi, öğrencinin eğitimine ara verilmemektedir. Bazı topluluk ve gruplarda yaşanan, dini inançlardan yahut ta kültürel yapılardan dolayı oluşan kısıtlama ve engellemeler, bu eğitim yönteminin uygulamasında geçerliliğini yitirmektedir.

Kişiye Özel Öğrenme Yöntemi

Örgün eğitim sistemi, binlerle ifade edilebilecek değişik yöntemi olan ve hala yeni türleri geliştirilen uzaktan eğitim yönteminden çok daha az ve dar kapsamda çeşidin kullanıldığı bir eğitim sistemidir. Günümüzde yaşıyan birçok öğrenci yahut ta öğretmen, normal eğitim sistemindeki yöntemleri benimsemekte zorlanabilmektedir. Bunun yanında uzaktan eğitim sisteminin yöntemleri, ucu bucağı görünmeyen bir çeşitliliktedir. Bunun en büyük yararını ise hem öğretmen hem de öğrenci açısından en ideal öğrenme yöntemini belirleme özgürlüğü oluşturmaktadır.

Uygun Maliyet

Uzaktan eğitim platformuna sahip olmak için bir kereliğine, ya geliştirme maliyeti ya da periyodik olarak bakım gibi ücretlerle alakalı bir maliyet ödenmektedir. Bakıma, barındırmaya, güncellemeye ve yedeklemeye dair ilave ücret ödenmemektedir. Uzaktan eğitime ödenen maliyet ile örgün eğitime harcanan maliyet karşılaştırıldığında, durumu açıkça görülmektedir.

Zira örgün eğitimde, bir yanda mekana diğer yanda ise hem ulaşıma hem temizliğe hem de yönetime belli aralıklarla ücret ödenmektedir. Uzaktan eğitim ve öğretimin ana ihtiyacı, internet ile onunla bağlantı kuracak bir mobil cihaz, yani bilgisayardır. Günümüz de artık bu cihazlara sahip olmayan bir ev bulunmamaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu