Yaşam

Uyku Hakkındaki Şehir Efsaneleri

Uyku hakkında kalıplaşmış birçok şehir efsanesi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı kalıplaşmış yanlış ifadelerken, bazıları da kesinlikle doğru olan efsanelerdir.

Uyku hakkında çeşitli şehir efsaneleri bulunmaktadır. Bunların bazıları efsane olarak kalmış bazıları da mutlak doğru olarak kabul edilmiştir.

Uyku Hakkındaki Efsaneler

Uyku hakkındaki en büyük şehir efsanesi vücudun günde 9 saat uykuya ihtiyaç duymasıdır. Fakat araştırmalara göre bu efsane yanlıştır. Herkesin uyku farklıdır ve herkes için genel bir saat konulamaz.

Uyumadan önce kahve içmenin uykuyu kaçırdığı, diğer bir şehir efsanesidir. Fakat bu düşünce tamamen yanlıştır. Kafeine karşı hassasiyeti olan insanların dahi uyumadan önce kafein tüketmeleri uykularının kaçmasına neden değildir. Bunun daha çok psikolojik olduğu düşünülebilir.

Uyku hakkındaki en büyük şehir efsanelerinden biri, kişilerin yaşlandıkça uykuya daha az ihtiyaçlarının olmasıdır. Yaşla birlikte insanların uyku ihtiyacı değişmemektedir. Fakat doğru olan insanların yaşlandıkça daha kolay uyanıp, zor uyumasıdır.

Gençlerin ve çocukların yaşlılara göre daha çok uykuya ihtiyaç duydukları doğru bir efsanedir. Bu dönemde yaşanan fiziksel değişimler ve ruhsal süreçler, uyku ihtiyacını arttırmaktadır.

Hastalıklara karşı direnmek ve uyumamak bilinen yanlışlardan bir diğeridir. Özellikle hastalık dönemlerinde kaliteli bir uyku geçirmek, hastalıkların kolay atlatılmasına neden olmaktadır.

Yetersiz uyku yaşandığı günün ertesi günü daha fazla uyuyarak uykusuzluğu gidermeye çalışmak oldukça yanlış bir şehir efsanesidir. Geçirdiğiniz kalitesiz ve yetersiz uykuyu ertesi gün telafi etmeniz mümkün değildir.

Gece uyumadan önce ışıklardan kaçınmak, kaliteli bir uyku geçirmenizi sağlayacaktır. Özellikle akıllı telefonlar, bilgisayarlar uyku kalitesini etkilemektedir. Özellikle gece uyumadan önce mavi ve beyaz ışıklardan kaçınmak gerekir.

Uykuya dalabilmek için zihnin boşaltılması gerektiği kesinlikle doğrudur. Boş bir zihin uyumanızı kolaylaştıracaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu