Ayakkabı

Topuklu Ayakkabılar Hakkında Bilmedikleriniz

Topuklu ayakkabı giymeyi seviyorsunuz, peki, sağlıklı topuklu ayakkabı giymek denilince ne anlıyoruz? Topuklu ayakkabılar, ayak sağlığınıza ne derecede güvence sunuyor? Sizler için tavsiyelerimiz aşağıda yer alıyor, okumadan giymeyin.

Topuklu Ayakkabılar Hakkında Bilmedikleriniz
Topuklu Ayakkabılar Hakkında Bilmedikleriniz

Topuklu ayakkabılar, yürüme dengesine olumsuzluğu nedeniyle diz bölgesinde ve bel kısmında değişik rahatsızlıkları gündeme getirebilir. Uzun süreli giymeniz durumunda ise, burkulma riski artacağı gibi, ayak bileğinde ve bağ dokularında zedelenmeye de neden olabilir. Bozuk zeminlerde giyilen topuklu ayakkabı nedeniyle ayak bileklerinde kırılma yaşandığı da görülmekte.

Topuklu Ayakkabı Seçimi

Topuklu ayakkabı alışverişinden başlamalı en iyisi. Öncelikle ayağınıza rahatlık veren topuklu ayakkabı tercihini benimseyin. Bu önemli bir noktadır, çünkü topuğu beş santimden uzun olan ayakkabıların ayak sağlığına karşı riski daha fazladır. Platform tabanlı dengeyi sağlayan ayakkabılar ise en ideal olanlardır. Yine de beğendiğiniz bir topuklu ayakkabıyı alacaksanız, ayakta fazla kalmama koşulunu da beraberinde gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Topuklu Ayakkabılar Hakkında Bilmedikleriniz
Topuklu Ayakkabılar Hakkında Bilmedikleriniz

Topuklu ayakkabının neden olduğu ayak rahatsızlıklarına gelince… Halk dilinde kemik çıkması dediğimiz Halluks Valgus rahatsızlığı ayak birinci parmağın ağrıması, beraberinde yürüme güçlüğü veya dışa doğru dönmesi yaşanmakta. Bu rahatsızlık, ortez veya egzersizlerle tedavi edilebilir, ancak tedavi yetersiz kalındığında operasyon gerekebilir. Sağlıklı topuklu ayakkabı seçiminiz bunun oluşmasına önleyici bir tedbirdir.

Diğer yandan ayağın sürekli olarak öne doğru kayganlık yapması, ayakta nasır oluşumuna neden olabileceği gibi, sıkıştırma yaratması sonucu parmak uçlarında bulunan sinirlerin zedelenmesi de görülebilir. Bu sonuç, ayaklarınızda hissizlik doğurur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Topuklu ayakkabılar genelde halk tarafından sağlıksız olarak biliniyor ama bence bir bakıma sağlıklı da denilebilir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu