Güzellik

Tırnağın mantar enfeksiyonları neye benzer?

Tırnak mantarı

 

“Tırnak mantarı” enfesiyonu olmuş  tırnaklar sarımsı beyaz bir renk alırlar, kalınlaşır ve ufalanma görülür.  Bazı kişilerde de tırnak üzerinde beyaz lekeler ve çizgiler de görülebilir. “Tırnak mantarları” en çok 1. ve 5. ayak tırnağına yerleşmeyi severler. El tırnaklarında ise eğer birden fazla tırnak hastalanmışsa bu genellikle aynı elin tırnaklarıdırlar. Sıklıkla tırnak çevresindeki deride kızarıklık, şişlik ve ağrı da alabilir.

 

Tırnağın mantar enfeksiyonlarına nasıl tanı konulur?

Birçok tırnak hastalığının dış görünümü başlangıçta “tırnak mantarı” hastalığına benzer. Ne var ki bu hastalıklar mantar ilaçlarıyla tedavi edilemezler. Bu sebeple mantar hastalığının tanı ve tedavisi başlamadan önce kesinleştirilmelidir. Bunu yapabilmek için doktorunuz sizin hasta tırnağınızın ufalanan kısmından bir örnek almalı ve laboratuarda mikroskop altında bu parçaları inceleyerek kesin tanı koymalıdır.

 

El tırnağı mantarı Ameliyatı ne zaman yapılır ?

“El tırnağı mantarı” tedavisinde ameliyat sık kullanılan tedavilerden biridir. Özellikle  ilaç tedavisinin ve  diğer tedavilerin gereğince fayda vermediği durumlarda “el tırnağı mantarı” ameliyatı yapılır. Bu ameliyat yapılacaksa mutlaka tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır. Çünkü “el tırnağı mantarı”ameliyatlarında  gerek hekime bağlı olarak gerekse hekimden bağımsız olarak farklı komplikasyonlar oluşabilir.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Tırnak mantarı görülür mü ?

“Tırnak mantarı” bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi sık görülür. “Tırnak mantarı” tanı tedavisi belirtileri yetişkinlerde ne ise çocuk ve bebeklerde de aynıdır. Sadece “tırnak mantarı” tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. “Tırnak mantarı” çocuklarda  tanı koyulacağı zaman çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır.

 

Tırnak mantarı geçici midir?

“Tırnak mantarı” tedavi edilebilir nedenlere bağlı geliştiği için  genelde enfeksiyon uygun tedavi ile tam düzelir ve geçicidir. Ancak bazen “Tırnak mantarı” kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. “Tırnak mantarı” olan  hastalar bu durumun tekrar etmesini istemdikleri için muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Gebelikte “Tırnak mantarı” oluşur mu? 

“Tırnak mantarı” normal dönemde oluşabileceği gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri“tırnak mantarı” olan  normal yetişkinlere benzerdir. Tedavi sırasında önemli olan “tırnak mantarı” tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu