Yaşam

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Süt Yardımına nasıl başvurulur sorusu doğum yapmış kadınların en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet veya PTT üzerinden süt yardımı (emzirme yardımı) hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, şifreleri ile birlikte e-devlet portalına giriş yaparak sorgulamalarını kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Süt yardımı genel olarak doğumdan sonra herhangi bir şeye gerek duymadan alınsa da evde teslimat veya sistemin arızalanması gibi durumlarda süt yardımı alabilmek için başvurunun yapılması gerekmektedir. Uygulama sonrasında zaman aşımının geçmemesine dikkat edilerek işlemlere devam edilir. Zamanaşımı süresi 5 senedir. Çocuğu doğduktan sonra hastane hatası ya da sistem arızası sebebiyle süt parası alamayan kişiler 5 yıl içinde başvurularını yeniden yenileyebilirler.

E-Devlet Kullanarak Süt Ödeme Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden süt parası alımını görebilmek için kişilerin PTT şubelerinden alacakları şifrenin kullanılması gerekmektedir. Alınacak şifre ve T.C. Kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmalısınız. Daha sonra sağ üst köşeye Sosyal Güvenlik Kurumu yazılmalıdır. Ayrıca aynı sayfaya en altta yer alan e-hizmetler bölümünden de ulaşılabilir. Buraya girdikten sonra ‘SGK bireysel ödemeler’ menüsüne gitmeniz gerekmektedir. Bu menü aracılığıyla herhangi bir form doldurmanıza gerek kalmadan süt parası hakkında bilgi alabilirsiniz. Ancak bu sorgulamanın yapılabilmesi için doğumun hastane tarafından sisteme girilmesi gerekmektedir.

Ptt İle Süt Parası Nasıl Sorgulanır?

PTT kasiyerlerinden süt parası sorgulama işlemi yapılabilmesi için kişilerin T.C. Kimlik belgeleri ile PTT şubelerine bizzat gitmeleri gerekmekte. Şubelerden yapılacak sorgulamalarda kişilerin süt parası alıp almayacağı belirlenir. Sorgulama işlemi anne tarafından yapılmalıdır.

Süt Parası Ne Zaman Yatırılır?

Süt parası yatırma zamanı ayın 8’i ile 14’ü arasındadır. Doğumun gerçekleştiği ayda yapılan başvurularda, bir sonraki ayın 8’i ile 14’ü arasında süt yardımı alınmaktadır. Ocak 2021’de yapılan zam ile süt parasının 202 TL olması sağlandı. Ancak artan miktar verilirken doğum tarihi dikkate alınacaktır. Doğum olayı 2021’den önce gerçekleşmişse kişilerin alacağı miktar doğumun gerçekleştiği yıla göre verilir. Hastaneden alınan doğum belgesinin üzerindeki kağıt toplanacak süt parası için dikkate alınacaktır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu