Yaşam

Sürekli Üşümenin 7 Nedeni!

Üşümek, çevre ısı durumunun ani şekilde değişmesi ile ortaya çıkmaktadır. Vücut üzerinde cilt, damarlar ve kas grupları koordineli olarak kasılarak, bu ısı değişikliğine yanıt vermektedir. Peki, üşümek normal mi?

Enfeksiyon hastalıkları

Kış ayları içerisinde soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların ilk belirtilerinden bir tanesi üşüme, titreme ve ateş olarak görülmektedir. Uygun şekilde tedavi olunmadığı zaman titreme, ateş ve yaygın vücut ağrıları ortaya çıkmaktadır. Doktorunuzun muayenesi ile beraber uygun tedavi sonucunda üşüme olmak üzere diğer problemlerinizde sona erebilmektedir.

Anemi

Üşümenin altında yatabilecek olan önemli nedenlerden bir tanesi ise anemi hastalığıdır. Önemli bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkan ve oldukça sık görülen kansızlık genel olarak kadınlarda daha sık görülmektedir.

Tiroit Bezi Problemleri

Vücudun metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olan tiroit bezinin sağlıklı bir şekilde çalışması tüm sistemlerin uyum içinde olmasına yardımcı olmaktadır. Dengesiz çalıştığı durumlarında ise üşüme ile beraber kişinin günlük hayatını olumsuz şekilde etkileyebilecek sürekli yorgunluk hissi, kabızlık ve kilo alımı gibi ciddi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Hipoglisemi

Kan şekerinin düşmesi hipoglisemi olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde 20 yaş üzerinde yer alan her 10 kişiden birinde görülen hipogliseminin sorunu görülmektedir.

Sinir Sistemi Problemleri

Sinir sistemi problemlerinde üşüme, hissizlik ya da hareket bozukluğu gibi belirtiler daha sonra süreçlerde ciddi hastalıklar yatabiliyor.

Sistem Hastalıkları

Özellikle damar sistemini ilgilendiren tıkanıklık sorunu ve vasküler endotel hasarı gibi problemlerde kanlanmanın yetersiz olması, ilgili organların beslenme problemi ya da lokalize bölgelerin hassasiyeti nedeniyle ilk olarak bacaklarda ve kollarda üşüme sorunu ortaya çıkmaktadır.

Cilt Problemleri

Özellikle cildi koruyan, belirli bir alanda ya da tüm sistemlerle ilişkili bulunan dermatomiyozit gibi cilt sorunlarında mutlaka hekime görünmesi gerekmektedir. Sürekli üşümenin 7 nedeni arasında bu problemler yer almaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu