Eğitim & Kurs

Spiker ve Sunucu Olmak İçin Ne Yapmalı?

 

Spiker olmak isteyen kişiler birtakım diksiyon ve davranış eğitimi alması gereken kişilerdir. Yani sanılanın aksine sadece yakışıklı veya güzel olmak gerekmez.  Mesleki olarak birtakım becerilere sahip olmak gerekir.

Spiker ve Sunucu Olmak İçin Ne Gerekir?

Spiker olmak için öncelikle kusursuz bir diksiyona sahip olmak gerekir.  Ayrıca üniversitelerin radyo, televizyon program yapımcılığı bölümlerinden mezun olmak ya da spikerlik için özel eğitim veren kurumlardan mezun olmak gerekir.  Yani ayrıca spikerlik bölümü üniversitelerde yoktur, ancak bazı kursların içeriğinde ya da özel kurslarda özellikle bu alanda eğitim verilebilmektedir. Bunun dışında spiker olmak için şu şartlar gerekmektedir:

  • Spiker olmak için beden dilinin iyi olması, jest ve mimikleri doğru kullanmak, bunu kontrol edebilmek de gerekmektedir.
  • Akıcı ve anlaşılır bir şekilde konuşmak, telaffuz edilen kelimelerin anlamını bilmek önemli bir diğer maddedir. Anlaşılır olmak için öncelikle konuşan ve sunum yapan kişinin ne anlatmaya çalıştığını kendisinin bilmesi gerekir.
  • Spiker olmak isteyen kişiler aşamalı şekilde ilerlemeyi ve hedefleri doğrultusunda mesleki gelişim sağlamayı, sabretmeyi kabullenmelidir. Yani birden çok ünlü bir spiker olup çok para kazanmayı beklemek mantıklı olmaz.  Eğer bu alanda hiç tecrübeniz yoksa bu durumda stajyer ya da asistan olarak işe başlayabilirsiniz. Yani doğrudan yaşayarak bilgileri edinmek daha iyi sonuç verecektir.
  • Sunulan programa hakim olmak gerekir. Yani genel kültürünüzün geliştirilmesi, kitap okumalarının konuyla ilgili ve tamamlayıcı bilgiler konusunda takiplerin yapılması gerekir.
  • Kişisel bakım son derece önemlidir. Seyircilere saygı duyduğunuzu hissettirmeniz gerekir.
  • Karşınızdaki kişiyi anlama, empati duygusunun olması insan ilişkilerinizin iyi olması spiker olmak için gereken şartlar arasındadır. Yani samimi ve güler yüzlü olarak daha başarılı şekilde ilerleyebilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu