Ekonomi

Sözleşmeli Öğretmenlik İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli Öğretmenlik İçin Başvuru Nasıl Yapılır? Sözleşmeli öğretmen başvurusu için gerekli bir kuruma başvuru yapmaya gerek yoktur. Çünkü sözleşmeli öğretmen atamayı takiben yapılır.

Sözleşmeli Öğretmenlik İçin Başvuru Nasıl Yapılır? Sözleşmeli öğretmen başvurusu için kişi öncelikle kpss ye girmelidir. Burada atama için belli bir puana ihtiyaç duyulur. Bu puanı aldıktan sonra da ataması gerçekleşir

Atamalı Sözleşmeli Öğretmen

Atamalı sözleşmeli öğretmen şöyle oluyor. Bir öğretmenin ilk etapta atama puanına sahip olması gerekir. Atama puanına sahip olan bir öğretmen ise genel olarak diğer öğretmenler gibi atanır. Ancak burada sözleşmeli öğretmen ataması olarak kayda geçer. Sözleşmeli öğretmen yani birkaç yıllığına belli bir sözleşme imzalar. İmzalamış olduğu bu sözleşme ile de onun ataması devlet eli ile başka bir yere yapılır. Burada sözleşmesi bitene kadar öğretmen olarak çalışır.

Sözleşmeden Sonra

Sözleşme süresi 2 ya da 3 yıl kadar bir süreci kapsar. Kişi burada bu süreci tamamlamak zorundadır. Bu süreç tamamlandıktan sonra kişinin genel tayini çıkar. Yani burada o kişi istediği bir yere de atamasını yapabilir. Daha sonra ise genel olarak tıpkı diğer öğretmen adayları gibi kadrolu olur. Sözleşmeli olduğu için ilk etapta kadrolu olmaz. Burada sözleşme süreci bittikten sonra o öğretmenin kadrolu ataması da yapılmış olur. Burada sadece o öğretmen itiraz etmeden devlet tarafından ona tahsis edilmiş olan bölgeye gitmek zorundadır.

Sözleşmeli Öğretmenlikten İstifa

Sözleşmeli öğretmenlik sürecinde yaşanan bir sorun ya da herhangi bir şeyden dolayı kişi öğretmenlikten istifa edebilir. Sözleşmeli bir öğretmen eğer istifasını verirse bu durumda onun sözleşmeli olarak çalışmış olduğu süreç yanmış olur. Bunun sonucunda da o kişi kadrolu olarak başka bir kurumda çalışamaz. Çünkü burada kişi belli şartları yerine getirmediği için kadrodan men edilmiş olur. Bu da onun atanmasını engeller. İstifa doğrudan öğretmen tarafından edilen bir durumu kapsar. Burada kişi istifasını bildirdikten sonra artık sözleşmeli olarak çalışmış olduğu süreç de o kişi için sıfırlanmış olur. Çünkü süreç  bunu gerektirir. Sözleşmeli çalışmak için kişinin artık yeniden sınava girip atamasının yapılması gerekli olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu