Gebelik

SANCILI ADET GÖRME

ADET GÖRME

Kadınlardaki adet kanamanın normal limitlerde sürmesini sağlayan rahim kasılmaları ağrı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar kadının günlük yaşamını etkilemediği gibi, ve ağrı gideren ilaçlar ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Ortalama her 10mkadından birinde görülen şiddetli adet ağrılar ı kadınların günlük yaşamını da olumsuz yönde etkidiği bir gerçektir. Kadın hastalıkları kliniklerine bu konuda ortala yüzde onunun şiddetli adet ağrıları ile başvurduğu yapılan araştırmalara göre gözlenmiştir. Bu nedenle bu tür şikâyetiniz varsa bu ağrıyı çekmenize gerek yok. Kısa süreli tedavi ile bu problemi aşabilirsiniz.

     

Rahim kasılmalarının kadın tarafından yoğun şekilde hissedildiği sanıcılı adet görme kanama miktarını en az seviyede tutan kasılmaların kendini çok daha yoğun biçimde hissettirmesidir.Adet süresinden kısa bir süre önce başlayan ve adet sonrasında biten bu ağrılar yumurtlama olduğunun en önemli belirtisidir. Sancılı adet görmenin bir diğer nedenlerinden biri de kürtaj, enfeksiyon rahatsızlıklara bağlı olarak rahim ağzının daralmış olması ve adet kanının vajinadan “zorlukla atılmasıdır”

Sanıcılı adet gören kadınlarda kusma, bulantı- halsizlik kramplara şiddetli baş ve bel ağrısı görülebilir. Bazı durumlarda bayılma da olabilir. .Ağrı kesiciler ile kontrol altona alınabilen ağrılar için jinekolojik muayene gerek yoktur.  Şiddetli geçen ve kontrol altına alınamıyorsa günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkiliyorsa jinekolojik muayene olmalı ve hasta için uygun görülen tedavi yöntemine geçilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu