Güzellik

Saç Dökülmesi Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesi Neden Olur, Ne İyi Gelir? Saç dökülmesi kadın ve erkeklerin ortak sorunlarından biridir. Bizde yazımızda çok fazla saçım dökülüyor ne yapabilirim? Başlıklı konuyu ele alacağız.

Saç Dökülmesi Neden Olur, Ne İyi Gelir? Pek çok erkek ve kadının cevabını aradığı sorulardan biridir. Estetik olarak görünümde saçların çok önemli bir yeri vardır. Fakat çeşitli sebeplerden sık yaşanan saç dökülmeleri çözülmesi gereken problemlerden biridir. O zaman bizde yazımızda saç dökülmesini azaltmak için ne yapılmalı? Sorusunun cevaplarını değerlendirelim. Fakat bundan önce saç dökülmesi nedenlerini bir başlık altında ele alalım.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmeleri kadın erkek her yaştan kimsenin karşılaştığı bir durumdur. Estetik olarak ve sağlık açısından saç dökülmeleri dikkate alınması gereken bir durumdur. Genetik olarak yaşanan dökülmelerin yanında stres, sağlıksız beslenme, ilaç kullanımı, cilt hastalıkları gibi nedenlerden dolayı saç kayıpları yaşanır.

Saç dökülmelerinde bir diğer etkende yanlış ve bilinçsiz uygulamalardır. Saçın sık ve çok sıcak suyla yıkanması, çok fazla kozmetik ürün kullanılması, düzleştirme gibi saça şekil veren uygulamaların sık yapılması gibi etkenler saçın yıpranmasına ve kaybına neden olur. O zaman yazımızın devamında saçlarım çok dökülüyor? Diyen erkek ve kadınların ne yapmaları gerektiği konusunda tavsiyeler verelim.

Saç Dökülmesini Azaltmak İçin Ne Yapılmalı?

Saç dökülmeleri birçok etkene bağlı olarak gelişen bir durumdur. Bu yüzden öncelikle sorun nereden kaynaklanıyor tespit etmek gerekir. Doktora gidilebileceği gibi evde uygulanacak birtakım yöntemlerle dökülmelerin önüne geçilebilir.

Sağlıklı bir yaşamda dengeli beslenme her noktada etki yaratacaktır. Bu yüzden saç sağlığında da beslenme oldukça önemlidir. E vitamini açısından zengin kuruyemişlerden badem, ceviz, fındık günlük olarak tüketilmelidir. Ayrıca et, balık, yoğurt, mercimek, yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi artırılmalıdır. Bol su tüketimi de ihmal edilmemelidir.

Saç sağlığı içten etkilerle onarılması gerektiği dıştan birtakım uygulamalarda da bulunabilir. Doğal bakım yağları bu konuda oldukça yardımcıdır. Badem yağı, hint yağı, zeytinyağı ilk akla gelenlerdir. Bunun yanında saç düzleştirme ve çok fazla kozmetik ürün kullanımına ara verilmelidir. Tüm bunlar saç dökülmesini durduracak ve önleyecek etkiler yaratır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu