Ayakkabı

Rahim İltihabı

Jinekoloji de rahim iltihabı problemi sürekli olarak rastlanan bir durumdur. Pek çok kadın rahim iltihabına yakalanmaktadır. Her yaştan kadın rahim iltihabı ile karşılaşabilmektedir. Vajinal akıntı ile bir arada bu problem gerçekleşebilir. Kişisel olarak bu sorundan şüphelenmek zor bir durumdur. Genel olarak her hangi bir jinekolojik muayene sırasında fark edilmektedir.

Rahim İltihabının Belirtileri

Servisit rahim ağzının iltihaplanması problemidir. Genel olarak bir enfeksiyon nedeni ile meydana gelmektedir. Adet dönemi sırasında kanamadan sonra akıntı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca normal görülmeyen kanamalar, bölge üzerinde yanma, kaşınma, cinsel ilişki sırasında ağrı ve bel ağrıları kendisini gösterebilmektedir. Hafif geçirilmesi durumunda herhangi bir etki vermemektedir. Ancak ileride vajina iltihabı kötü koku ile kendisini belli edecektir.

Rahim İltihabıRahim İltihabında Tedavi

Tedavi uygulanmasına rağmen geçmeyen rahim iltihabı rahatsızlığında genel olarak koterizasyon ve krioterapi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama ile beraber iltihaba neden olan anormal hücrelere müdahale edilmektedir. Koterizasyon uygulaması ile iltihap olan doku ısı ile yok edilmeye çalışılmaktadır. Krioterapi işleminde ise hücreler tamamen dondurulmaktadır. Ayrıca lazer ile de tahrip yapılmaktadır. Rahim iltihabı hastalığı nedeni ile vajinanın mukuslu hali bozulmaya başlamaktadır. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında spermler vajina üzerine tutunamamakta ve dolayısı ile kısırlığa sebep olabilmektedir.

Rahim İltihabından Korunma Yolları

Rahim iltihabı rahatsızlığı yaşayan hamile kişilerde düşük ya da erken doğum riski bulunmaktadır. Kısırlık önem gösterilmeyen ve tedavi edilmeyen Rahim iltihabı hastalığı için geçerli olmaktadır. Emin olmadığınız insanlarla mutlaka cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekir. Vajinal akıntının geçmesini bekleyerek muayeneye gitmekten çekinmemelisiniz. Herhangi bir neden bulunmadan her kadının yılda bir kere bile olsa rahim iltihabı muayenesine gitmesi uzmanlara tarafından önerilmektedir. Tampon ya da deodorant tarzı maddeleri kullanmamanız önerilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu