Gebelik

Natürel Doğum Nedir

Doğumun en doğal şekli ile yapılmasına natürel doğum adı verilir. Natürel doğumda annenin ve bebeğin doğum sürecini doğal akışı içerisinde geçirmesi söz konusudur. Kadınlar için anne olmak oldukça farklı ve eşsiz bir durumdur. Bebeklerini hayatlarını her döneminde koruyan anneler, doğum sırasında da onların sağlıklı sürecini sağlar. Bu nedenle de anne adaylarının doğum şekline karar vermesi oldukça önemlidir.

Natürel Doğum Tercihi

Doğum şekilleri içerisinde gün geçtikçe doğal yöntemler ön plana çıkar. Çünkü ne kadar doğal bir şekilde doğum gerçekleşirse; annenin ve bebeğin sağlığı da o ölçüde iyi olur. Bebeğin doğal bir şekilde dünyaya gelmesi, annenin de kısa sürede toparlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle de son yıllarda natürel doğum anne adayları tarafından daha fazla tercih edilir.

Suni Sancı Bulunmuyor

Kadınların tercih ettiği natüre doğum içerisinde hiçbir yapay duruma izin verilmiyor. Bu nedenle de natürel doğum özellikleri içerisinde suni sancının olmaması da yer alır. Anne hastaneye geldikten sonra doğum anına kadar kendi odasında bulunur. Bu sırada sadece anneye doğuma yardımcı egzersizler yaptırılır. Suni sancı ile bebeğin doğmasına izin verilmez. Doğum hızlandıran ilaçlar yerine; doğal bir şekilde bebeğin dünyaya gelmesi sağlanır.

Anneyi Natürel Doğuma Hazırlama

Natürel doğum isteyen anne adaylarının he fizyolojik hem de psikolojik olarak bu sürece hazırlanması gerekiyor. Bunun için öncelikli olarak her işlemin doktor kontrolünde yapılması gerekir. Anne adayları hamileliğin ilk başından olmak üzere doktor kontrolünde bebeklerinin gelişimini takip eder. Çünkü natürel doğumun gerçekleşmesi için bebeğin sağlık olarak buna uygun olması gerekir. Bebeğin oksijen alamaması ya da duruş pozisyonunda sıkıntılar olması gibi durumlar söz konusu olduğunda hemen sezaryen doğum ile bebeğin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi sağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu