Sağlık

MPS Hastalığı (Hurler Sendromu) ve Belirtileri Nelerdir?

MPS Hastalığı (Hurler Sendromu) ve Belirtileri Nelerdir? sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Hastalığın nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkındaki bilgileri makalemizde sizlerle paylaştık.

MPS Hastalığı (Hurler Sendromu) ve Belirtileri Nelerdir? sorusunun yanıtına tanım ile başlıyoruz. İlk olarak hunter mps 2 sendromu, iduronat sülfataz enziminin eksiliğinden kaynaklı oluşan bir hastalıktır. Ensim ya çok sentezlenir ya da hiç bulunmaz. Böyle bir durumda ortaya hastalık çıkar. Vücuttaki kıkırdak, tendon, eklem sıvısı ve deri gibi yapıları oluşturan bu şekerler, MPS 2 hastalığında aşırı miktarda birikip bu hastalığın belirtilerinin çıkmasına neden olur.

MPS Hastalığı Türleri

Hastalığın iki tipi bulunuyor. MPS 2’nin başlama yaşına ve belirtilerinin şiddetine göre çeşitleri ayrılıyor. Erken başlayan tipinde belirtiler daha ağır bir şeklide görülüyor. Geç başlayan tipi için ise belirtilerinin daha hafif bir şekilde seyrettiğini söylemek mümkün. MPS hastalığı için  görülme sıklığı 100.000 ile 150.000 doğumda bir görülüyor diyebiliriz.

Hurler Sendorumu Belirtileri

Peki, hürler sendromu belirtileri nelerdir? Sizin için hastalığın belirtileri hakkında bilgi veriyoruz. Öncelikle iki tipinde de görülen belirtiler arasında yüz hatlarında kabalaşma söz konusudur. Kafanın boyutunda büyüme söz konusu olabilir. Aynı zamanda işitme kaybı ve eklem sertleşmesi de görülen belirtiler arasında. Karaciğer ve dalakta büyüme, kıllanma sorunu, el sinirinin el bileğinin hizasında sıkışması ve ağrı – güç kaybının olması söz konusudur.

Her iki türü için yukarıda belirtilen genel belirtilere ek olarak zihinsel işlevlerde bozulma, zeka geriliği ve saldırgan davranış hiperaktive izleme söz konusu olacaktır. Erken başlayan türü için zeka geriliğinin de belirti olarak görülmesi söz konusudur.

Hurler Sendorumu Tedavisi

Hastalığında tedavisinde kullanılmak üzere 2006 yılında iki ilaç üretilmiştir. Hastalığın ilerlemesini sınırlandırmak açısından, enzimi tamamlayıcı şekilde idusülfaz kullanılmaktadır. Bu hastalığın tedavisine yönelik diğer tedaviler arasında belirtilerden bazılarının hafifletilmesine yöneliktir. Üst solunum yolu tıkanıklığının giderilmesi, fizik tedavi ile kas ve eklem sertliğinin giderilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hurler sendromu tedavisi öncesinde, tanının konması açısından bu alanda uzman olan doktordan bilgi almak en doğrusu olacaktır. Ardından tedavi geliştirilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu