Sağlık

Modern Yaşam Kısırlık Nedeni Olabilir

Kısırlık günümüzde erkeklerde ya da kadınlarda sık görülebilen, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için sorun yaratan bir durumdur. Spermlerde hareketlilik azlığı, sperm kalitesinin düşüklüğü, yumurtanın spermi tutmaması ve döllenmeye izin vermemesi gibi nedenlerle kısırlık sorunu olabiliyor. Ancak sağlıklı yumurta ve spermlerin önüne geçen etkenlerden biri modern yaşam şartları ve uzmanlar bu konuda çocuk isteyen kişileri uyarıyor.

Şehirleşme Sağlığı Etkiliyor

Şehir hayatı sağlığı ve dolaylı yoldan üremeyi de etkiliyor.  Doğal gıdalardan uzaklaşmak, market ürünleri ağırlıklı tüketmek, erkeklerde sperm kalitesini düşüren en önemli etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.  Ayrıca evlenme ve çocuk sahibi olma taleplerinin ilerleyen yaşlara atılması da sağlıklı sperm ve yumurtaların azalmasına neden olabiliyor. Bunda günlük yaşam devam ederken spor gibi sağlık faaliyetlerinin olması da etkili. Tabi bu noktada sadece kişisel durumlar değil çevresel etkenler de üreme hücrelerini olumsuz etkileyebiliyor.  Örneğin su ve havada kirlenme olması ozon tabakasının incelmesi bile etkili olabiliyor.

Kısırlaşmanın Önüne Geçmek İçin Yapılması Gerekenler

Genetik nedenlerle kısırlığa yatkınlık da olabileceği gibi yaşamsal nedenlerle kısır olmamak için bazı durumlara dikkat etmek gerekiyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilmekte:

  • Uyku düzensizliğine dikkat etmek, gece uykusunu aksatmamak
  • Sağlıksız yemek ve içeceklerden uzak durmak
  • Elektronik cihazlarla çok zaman geçirmemek, bilgisayar ya da telefon bağımlılığından kurtulmak
  • Olabildiğince marketten uzak alışveriş yapmak, doğal gıdalara odaklanmak
  • Spor yapmak, hayat boyu gerçekleştirilebilecek bir egzersiz planı hazırlamak

Üreme hücrelerinin sağlıklı olması yani kısır olmamak için genel olarak vücut sağlığına önem vermek, ruhsal açıdan da stresten ve üzüntü baskı durumlarından uzak durma gerekiyor. Yani fiziksel durum yanında bunu etkileyen ruhsal durum da ayrıca önem kazanıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu