Sağlık

Mitral Kapak Yetmezliği Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Mitral Kapak Yetmezliği Nedir, Belirtileri Nelerdir? Mitral kapak yetmezliği, bir kalp rahatsızlığıdır. Sizler de mitral kapak yetmezliği nedir merak ediyorsanız makalemizi okumalısınız.

Mitral Kapak Yetmezliği Nedir, Belirtileri Nelerdir? sorusu kalp rahatsızlığı olan kişilerin cevabını merak ettiği bir soru olabilmektedir. Mitral kapak yetmezliği, ciddi bir kalp hastalığıdır denebilmektedir. Fakat bu rahatsızlığın da nedenleri ve tedavisi mevcuttur. Peki, mitral kapak yetmezliği nedir? Belirtileri nelerdir? Bu hastalığın birkaç belirtisi mevcuttur. Eğer bu belirtilere sahip iseniz hemen bir uzman doktora başvurmanız gerekmektedir.

Mitral kapak yetmezliğine sebep olan bazı nedenler vardır. Bu rahatsızlığın belirtilerin erken fark edilmesi ve hemen tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Mitral Kapak Yetmezliği Nedir?

Öncelikle mitral kapak, kalbin sol tarafında yer alan alt ve üst odacıkları arasında yer alan bir kalp kapağıdır. Bu kapağın sol ventrikülün kasılmaması ile kapanmama durumu ortaya çıkabilir. Mitral kapağın tam kapanmayıp açık kalması sebebi ile de kanın geri kaçması gerçekleşir. Bu duruma mitral kapak yetmezliği denilmektedir. Kanın hangi miktarda geri kaçtığına bağlı olarak mitral kapak yetmezliği derecelendirilir ve buna uygun bir tedavi uygulanır.

Mitral Kapak Yetmezliği Belirtileri Nedir?

Mitral kapak yetmezliğinin ne olduğunu öğrendik. Peki, mitral kapak yetmezliği belirtileri nelerdir? Yorgunluk, kalp çarpıntısı, bacaklarda ödem, nefes almada zorlanma, çabuk yorulma, kalp ritminde anormallik mitral kapak yetmezliği belirtileri arasındadır. Bu hastalığa sahip olan kişiler genellikle başka bölümlere başvursalar da son olarak kalp ve damar cerrahisine yönlendirilebilirler.

Mitral Kapak Yetmezliği Neden Olur?

Mitral kapak yetmezliği hastalığına sahip olanlar “mitral kapak yetmezliği neden olur?” sorusuna cevap aramaktadır. Mitral kapak yetmezliğinin oluşmasının birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Sebeplerin geneli aşırı stres, sigara ve alkol kullanımı ve de yorgunluktur. Felç geçirmiş olmak da mitral kapak yetmezliğine sebep olabilmektedir. Bu sebeplere ek olarak kalp krizi geçirme sebebi ile mitral kapağın bozulması, kalp kapakçıklarının kireçlenmesi de bu rahatsızlığa neden olmaktadır. Mitral kapak yetmezliğini ilk zamanlarda belirtilerinin fark edilmesi oldukça zordur fakat hastalığın teşhisinin erken konulması ve tedaviye başlanması için belirtilerin erken fark edilmesi önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu