Sağlık

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? Meme Kanserinin 5 İşareti

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? Meme Kanserinin 5 İşareti! Meme kanserinin 5 işareti sizi bu hastalığa karşı erken tedbir alma konusunda uyaracaktır. İşte o belirtiler!

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? Meme Kanserinin 5 İşareti! Meme kanserinin 5 işareti erken tanı ve teşhisin önemli olduğu bu hastalık için son derece değerlidir. Birçok kişi önceden aldığı sinyallerle meme kanseri olduğunu fark edebilir ve erken tedbirlerle kısa sürede iyileşebilir. Bu konuda uzmanlar en sık rastlanan 5 belirtiyi açıkladı.

Erken teşhisin son derece önemli ve hayat kurtarıcı olduğu meme kanserinde tercih edilen tedavi teknikleri ve yaklaşımlarla doğru bir iyileşme sürecinin gerçekleşmesi mümkün olacaktır.

Memede Kitle

En bilinen meme kanserinin belirtileri memede kitle varlığıdır. Kitlenin var olması, memede bir sorun olduğuna işaret eder. Genelde elle dokunulduğunda hissedilen kitleler, ağrısız olur. Koltuk altına doğru yapılan muayenelerle memede kitlenin varlığı kolaylıkla tespit edilebilir.

Meme Başında Akıntı

Sıkmadığınız halde meme başından şeffaf akıntılar geliyorsa bu durumda meme kanserinden şüphe edilebilir. Özellikle meme başı akıntısı, kanseri ve kanser riskini arttıran belirtiler arasında yer almaktadır. İntraduktal Papillom lezyonları bu akıntılara neden olabilir.

Memede Şekil Bozuklukları

Memedeki şekil bozukları ve bir memenin diğerine göre daha büyük ya da farklı şekle gelmesi de şüphe edilmesi gereken işaretler arasındadır. Bunlar genelde aynada kendinize bakarken göreceğiniz işaretlerdir. Bu işaretlerin dikkat çektiği durumlarda meme kanseri şüphesi söz konusu olabilir. Hemen bir genel cerrah ile görüşüp randevu almalısınız.

Memenin Ucunda Değişiklik

Meme ucundaki soyulma, şekil bozukluğu ve deri sorunları da bir işaret olabilir. Bazen meme ucunun aşırı içe çekilmesi, çökmesi ya da şeklinin bozulması dikkat çeker. Bununla birlikte olağandan farklı olarak görülen meme ucu değişikliklerinde mutlaka bir uzman muayenesi yaptırılması gerekmektedir.

Memede Ödem ve Şişlik

Memede içe doğru çöküntüler ve portakal kabuğu görünümleri de meme kanseri işaretlerinden olabilmektedir. Zaman kaybetmeden muayene olması gereken birçok kişi bu işaretle kanser olduğunu öğrenerek erken teşhisle tedavi olabilmektedir. Meme kanserinde erken teşhis son derece önemlidir. Bu yüzden mutlaka zamanında doktora görünmesi ve düzenli kontrollerin yaptırılması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu