Güzellik

MANTARLARIN YARARLARI

MANTARLARIN YARARLARI

Mantarlar besin değeri oldukça yüksek gıdalardır. Protein, vitamin, mineral açısından son derece zengin içeriğe sahiptirler. İçeriğindeki mineral maddeler; kalsiyum, demir, fosfor, potasyum ve bakır olarak sayılabilir. Yüksek oranda B vitamini içerirler. Temel aminoasitlerin hepsini içermesi, yüksek protein içeriği ve yağ oranının oldukça düşük olması mantarların endüstriyel olarak kullanılmasını cazip hale getirmektedir. Ticari olarak ta kullanılan mantarların vitamin, enzim, pigment, lipit ve polisakkarit üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. İçeriğindeki karbonhidrat, vitamin tarzı zengin maddeler sebebiyle hayvan yemi olarak ta kullanılmaktadır. Tedavi amaçlı kullanılan antibiyotikler mantardaki küflerden elde edilir ve enfeksiyon önleyici etkisi vardır.

FARKLI KULLANIM ALANLARI

Doğal gıda boyalarının üretiminde hammaddenin elde edilip işlenmesi sürecinde bazı problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle mantarlar yüksek verimli gıda boyaları elde edilebilmesi açısından iyi birer alternatif yaratırlar. Diğer doğal gıda boyalarının tedarikinde ve oluşturulmasında ortaya çıkabilecek sorunlara karşın kontrollü ve pratik üretim sağlar.

Mantarlardan üretilen lakkaz enzimi kâğıt yapımında kullanılarak hem enerji tasarrufu sağlanmakta hem de kimyasal madde kullanımı neredeyse yarı yarıya azaltılmaktadır. Lakkaz enzimleri ile üretilen kâğıtların yırtılmalara karşı dayanıklı olduğu gözlenmiştir.

Ekosistemin sağlıklı bir şekilde işlemesi mantarlar sayesindedir. Genetik çalışmalarda kullanılan türleri de vardır. Bazı kanser ilaçlarının yapımında, sitrik asidin endüstriyel alan kullanımında, rokfor gibi bazı peynirlerin yapımında, yabancı otların ıslahı için ilaç yapımında hatta roket yapımında mantarlar aktif olarak kullanılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu