Sağlık

Kuru Gözden Koruyacak 10 Kış Önerisi Nelerdir?

Kuru Gözden Koruyacak 10 Kış Önerisi! Havaların soğumasıyla birlikte gözlerde yaşanan sorunlara karşı alınması gereken önlemler nelerdir sizlerle paylaştık.

Kuru gözden koruyacak 10 kış önerisi soğuk havaların etkisiyle gözlerde yaşanan problemlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Kuru havaların etkisiyle zarar gören gözler, alerjik reaksiyonlar başta olmak üzere birçok probleme neden olabilir. Bu durumdan kurtulmak ise sandığınız kadar zor değil!

1-Nemli Ortam Yaratın

Gözlerin kurumasına neden olan hava şartları kuru ve soğuk havalardır. Bunu nem ve buhar cihazlarıyla düzenleyebilirsiniz. Özellikle klimalı ve kaloriferli ortamlardan mutlaka nemlendirici bir hava akımı sağlamayı ihmal etmeyin.

2-Omega 3 Alın

Gözdeki inflamasyon sorunlarının tedavi edilmesinde Omega 3 içeren besinlerin kullanılması gerekmektedir. Ceviz ve fındıkta bu madde yeterince vardır. Özellikle kış aylarında Omega 3 alımını ihmal etmemelisiniz.

3-Bol Su İçin

Cilt ve gözdeki kuruluğun giderilmesi için bol su içilmesi oldukça önemlidir. Çünkü düzenli olarak su içerseniz cildinizdeki kuruluğun azalmasını sağlayabilirsiniz.

4-Karlı Havalarda Gözlük Takın

Karlı havalarda güneş gözlüğünüzü takarak UV ışınları ve rüzgarın etkisinden kurtulabilirsiniz. Bu şekilde soğuk havanın etkisi de azalacaktır. Gözü kurutan etkenler arasında rüzgar da vardır.

5-Saç Kuruturken Dikkat!

Saçınızı kuruturken dikkatli olun. Çünkü fön makinesini gözünüzle temas ettirirseniz gözünüzde koruma meydana gelebilir. Göze direkt olarak hava üfleyecek olan elektronik cihazlardan uzak durmalısınız.

6-Havuzda Gözlük Kullanın

Havuzda yüzüyorsanız kimyasalların etkisiyle gözleriniz de zarar görebilir. Özellikle kurumaya eden olan klor gibi birçok kimyasaldan etkilenmemek için koruyucu gözlük kullanmalısınız. Gözlerinizi de ovalamaktan kaçınmalısınız.

7-Dumandan Uzak Durun

Sigara dumanı gibi kimyasalların da gözlerinizi olumsuz etkileyeceğini bilmelisiniz. Bu kimyasallardan da kesinlikle uzak durulması gerekir. Gözleriniz ciddi anlamda kuruluk problemiyle karşılaşabilir.

8-Bilgisayara Dikkat!

Bilgisayar kullanımı göz seviyesinin altına olmalı. Yukardaki bir ekrana bakmak için daha fazla göz açmak gerekmektedir. Bu da göz kırpma sayısını arttırmaktadır.

9-Gözlerinizi Dinlendirin

Gözlerinizi ara ara dinlendirin. Ekran önünde uzun saatler geçiriyorsanız en azından beşer dakikalık molalar vererek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

10-Göz Hastalıklarını Tedavi Ettirin

Göz kapağı ve göz hastalıklarını tedavi ettirin. Bu şekilde göz kuruluğu gibi sorunlara neden olan etkenlerden de kurtulmuş olursunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu