Güzellik

KURBAN BAYRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

KURBAN BAYRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

 

Kurban, Allah Teâlâ’nın insanlara bildirdiği hayvanların sadece ve sadece O’nun rızasını kazanmak amacıyla kurban edilmesiyle yerine getirilen ibadettir. Kurban, Allah’ın (c.c) vermiş olduğu sağlığa, nimetlere, ilme ve burada sayılamayacak kadar birçok şeye insanların şükretmesidir. Kurban ibadeti, Kurban Bayramı namazı kılındıktan sonra başlayan ve Kurban Bayramının 3. günü ikindi namazına kadar yerine getirilebilen bir ibadettir.

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı ile beraber yapılan kurban ibadeti İslamiyet’ten öncede var olan bir ibadettir. Allah’ın (c.c) dostu olma şerefine ermiş bir Peygamber olan Hz. İbrahim (a.s), bir oğlu olursa bu oğlunu Allah’a (c.c) kurban edeceğine dair Allah’a (c.c) adakta bulunmuştu. İlerleyen zamanlarda Hz. İbrahim’in (a.s) oğulları olmuş ise de Hz. İbrahim (a.s), Allah’a (c.c) verdiği bu sözü unutmuş ve bir gün rüyasında oğlunu kurban ettiğini görmüştü. Hz. İbrahim (a.s) aynı rüyayı üç gece daha görmüş ve ürkmüştü. Peygamberler tarafından görülen rüyalar vahiy niteliğinde olduğu gibi Peygamberlerin rüyalarına yaptığı tabirlerde vahiy niteliğindedir. Hz. İbrahim’de (a.s) rüyasını oğlunu kurban etmesi gerektiği yönünde tabir ettiği için oğlunu kurban ederek bu vahiy’i ifa etmesi gerekiyordu. Bu durum Hz. İbrahim (a.s) için ne kadar zor olsa da Allah’tan (c.c) aldığı vahiy’in gereğini yerine getirmemek O’nun için daha zor bir durumdu. Hz. İbrahim (a.s), büyük bir dünyalık imtihanla karşı karşıya olduğunu anlayınca derhal Allah’a (c.c) teslim olmaya karar vererek oğlu Hz. İsmail’e (a.s) konuyu anlatmıştır. Hz. İsmail (a.s) hiç itiraz etmeden Allah (c.c) yolunda kurban olmayı kabul etmiştir. Hz. İbrahim (a.s), Allah’ın (c.c) emri karşısında boynum kıldan ince diyerek Hz. İsmail’i (a.s) şakağı üzerine yatırır ve bıçağı Hz. İsmail’in (a.s) boynuna çalar. Ancak bıçak kesmez. Hz. İbrahim (a.s), bıçak körleşmiş mi diye düşünerek bıçağı taşa vurur ve bıçak taşı keser. Bunun üzerine Allah Teâlâ, Hz. Cebrail aracılığı ile gökten bir Koç indirir ve Koç’u Hz. İsmail’in (a.s) yerine kurban etmesini söyler.

Kurban Bayramı vesilesi ile Allah’a (c.c) şükür amacıyla kesilen kurbanların öyküsü böyledir. Allah Teâlâ, tüm Ümmeti Muhammed’in kestiği kurbanları kabul etsin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu