Gebelik

KİST SORUNU YAŞAYAN KADINLARIN ŞİKÂYETLERİ

KİST SORUNU

Kist sorunu yaşayan kadınlarda en çok rastladığımız şikâyetler ise kasıklarda şiddetli ağrılar ilişkide yanma ve acı hissi,  ve adet düzensizliği gibi problemlere neden olmaktadır. Ameliyat gerektirmeyen bu kistlerin en önemli nedenlerinden biride hormonsal düzensizliktir. Kadınlar da -6 cm’in üstüne çıkan kistlerin sapları etrafında dönme riskleri artmış olacağından zaman kaybetmeden hekim bir şekilde tedavi edilmelidir.

kist ameliyat

Her Kist Ameliyat Gerektirimi?

Şimdi akla şöyle bir soru geliyor. Her çapları büyüyen kist ameliyat gerektirir mi? Bu sorunun cevabımı doktorunuzun gerekli görüp sizden isteyeceği  ultrason sonrasında belli olur. Özellikle kötü huylu olma olasılıkları fazla olan bu kistlerin  zaman kaybetmeden tedavi edilmesinde fayda vardır.

Kist

 

İyi Huylu Kistler

Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere 5-6 cm’ den ufak olan büyüme riski taşımayan yani iyi huylu kistler   yumurtalıkları baskılayıcı bir tedavi şekli olan doğum kontrol hapı  ile ufalıp ufalmadığı gözlenmektedir.

                      

Kötü Huylu Kistler

Eğer kistte küçülme yoksa ameliyat yapılacağına yine doktorunuz tarafından karar vereceklerdir. Eğer kist tümör belirtileri taşıyorsa    kötü huylu kist olma olasılığı da yükselebilir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Eğer kistler, büyük yapışıklık oluşturmuş ise kanser olma şüphesi taşıyacağından mutlaka açık batın ameliyatı gereklidir. Bu tür ameliyatlarda genellikle  karın içi operasyon karın katları kesilmeyecek şekilde olmalıdır.  Hasta ameliyat sonrasında en kısa sürede evine ya da işine dönebilecek ve şikayetleri daha azalacaktır.

kist ameliyat
kist

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu