Güzellik

Kesenin Cilt Bakımına Etkisi

kesenin cilt bakımına etkisi

 

Cildimiz için son derece faydalı olan kesenin cilt bakımına etkisi, yüzyıllardır kabul görmüş ve özellikle Türk kültüründe hak ettiği değeri bulmuştur. Faydaları arasında, cildimizden ölü deriyi temizlemesi ve kan dolaşımını düzenlemesi, ilk sırayı almaktadır. Sıcak su ve buhar ile yumuşayan deriye uygulanan kese, zamanla dünyanın çeşitli yerlerinde de kullanılmaya başlanmış ve yararları her kültürde onaylanmıştır.

 

kese

 

 

Kesenin piyasada satılan birkaç çeşidi vardır, ancak en makbul olanı ipek kesedir. Osmanlıdan günümüze değin yaşatılan, hamam kültürünün vazgeçilmezi olan kese, günümüz şartlarında evlerde de rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

 

 

Kese Nasıl Yapılmalıdır?

Kesenin Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

            Kesenin cilt bakımına etkisi, doğru şekilde uygulandığında çok daha yararlı olmaktadır. Öncelikle sıcak su ve buharda deri yumuşatılmalı ve sabun, duş jeli, şampuan gibi ürünler kullanılmadan, kese ile cildimiz ovulmalıdır. Yeterli şekilde yumuşayan ölü derinin, bu uygulama ile kolayca vücudumuzdan arındırılması mümkündür. Kese uygulandıktan sonra her zaman olduğu gibi sabunlanıp yıkanmamızı bitirebiliriz. Kese ne zaman yapılmalı derseniz, ayda üç kere uygulamak uygundur. Ancak yağlı ciltlerde haftada bir uygulanabilir.

Kesenin Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Özellikle hamamda yapılan kesenin, dinlendirici ve rahatlatıcı etkisinin olduğu herkes tarafından bilinir. Ancak kesenin cilt bakımına etkisi söz konusu olduğunda, ölü derinin atılması ve ciltteki yenilenme sürecini hızlandırması en bilinen faydaları arasındadır. Bu faydaların yanı sıra, ciltteki sivilce oluşumunu azaltması, kan dolaşımını düzenlemesi ve selülitlerin giderilmesinde yardımcı olması da, kesenin önemini oldukça arttıran sebepler arasındadır.

Ev ortamımızda da rahatlıkla uygulayabileceğimiz keseyi, düzenli şekilde kullandığımızda, yararlarını kolaylıkla fark edebilir ve düzenli kullanım ile yararlarının devamını sağlayabiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu