Yaşam

Kanser Hakkında 10 Gerçek

Kanser vakalarının büyük çoğunluğu şuanlar da gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. 2007’deki tüm kanser ölümlerinin yüzde 72’si yoksul ve fakir ülkeler de meydana gelmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, yaptığı araştırma ve incelemeler de 2030’da dünya çapında 12 milyon kansere bağlı ölümle sonuçlanacağını tahmin etmektedir. Kanserlerin üçte biri erken teşhis edilirse bunun başlanacak tedaviye de hastaya da çok faydası olacaktır.

Bakalım şimdi kanser hakkında 10 gerçek nelermiş onları inceleyelim.

İşte O 10 Gerçek

  1. 100’den fazla kanser çeşidi bulunmaktadır. Bu kanser çeşitleri vücudun herhangi bir kısmı etkileyebilir.
  2. Kanser, dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. 2007’de 7,9 milyon ölüm olmuştur. Bunların %13’ü kanser hastalığı nedeni ile olmuştur.
  3. Dünyada erkekleri öldüren en yaygın beş kanser türü sıklıkla sırasına göre akciğer, karın, karaciğer, kolorektal ve özofagus kanserleridir.
  4. Dünyadaki kadınlar için en yaygın görülen beş kanser türü sırasıyla meme, akciğer, mide, kolorektal ve servikal kanserleridir.
  5. 2007’deki tüm kanser ölümlerinin yaklaşık yüzde 72’si düşük ve orta gelirli ülkelerde gerçekleşmiştir.
  6. Uzmanların araştırmalarına göre dünya çapında kanser ölümleri 2030 yılında 12 milyon ölümle birlikte artmaya devam devam edecektir.
  7. DSÖ, esasen tütün kullanmamak, sağlıklı bir diyet yapmak ve fiziksel olarak aktif olmak gibi kanserlerin yüzde 30’unun engellenebileceğini tahmin edilmektedir.
  8. Tütün kullanımı dünyadaki en büyük önlenebilir kanser nedeni Bu sebeple tütün kullanımını engellemek çok önemli olacaktır.
  9. Erken tespit edilip yeterince tedavi görürse kanserlerin üçte biri iyileşebilir hale getirilebilir.
  10. Dünyadaki tüm kanserlerden beşte birine kronik enfeksiyon neden olur; örneğin servikal kansere neden olan human papillomavirus (HPV) ve hepatit B virüsü (HBV) karaciğer kanserine neden olur.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu