Gebelik

Kanser Anne Karnındaki Bebeği Etkiler Mi?

Kanser Anne Karnındaki Bebeği Etkiler Mi? Kanser birçok insanın yaşamını olumsuz etkileyebilen son derece ağır bir hastalıktır. Dolayısıyla anne karnındaki bebeği de etkileyebilmektedir. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilen detayları ele aldık.

Kanser Anne Karnındaki Bebeği Etkiler Mi? Kadınlarda ve gebelerde en çok görülen kanser türü, meme kanseri olarak bilinmektedir. Hamilelik döneminde kansere yakalanmış kadınlarda teşhis koymak biraz zor olabilmektedir. Hamilelik döneminde yaşanan fizyolojik ve ruhsal değişimler, kanser belirtilerinin gizlenmesine neden olabilmektedir. Hamile kadınlarda anca doğum yaptıktan sonra kesin teşhis edilen kanser, eğer erken teşhis edilmek isteniyorsa mutlaka rutin kontrollere gidilmelidir.

Hamilelik Döneminde Kanser

Anne adaylarının hamile kalmadan önce smear testi yaptırmaları faydalı olacaktır. Bazı kanser türlerinin hamilelik döneminde bebeğe geçmesi muhtemeldir. Burada önemli olan gerekli testlerden sonra erken teşhisin yapılmasıdır. Bebek doğmadan önce erken ve doğru teşhis konulduğunda bebeği etkilemeden cerrahi müdahaleler yapılabilmektedir.  Kanser anne karnındaki bebeği etkiler mi? Erken teşhis edilmemişse etkileme olasılığı her zaman için vardır. Yalnız kanser tedavilerinde uygulanan kemoterapi ve radyoterapi tedavileri bebekler için son derece risklidir. Hamile kadına kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerin uygulanması mümkün değildir. Radyoterapi tüm vücudunu etkileyen bir tedavi yöntemidir. Bundan dolayı anne karnındaki bebeğin bu tedavilerden olumsuz etkilenmesi yüksek ihtimaldir. Fakat bazı durumlarda kemoterapinin uygulanabildiği görülmüştür. Gebelik döneminde kadınlarda en sık görülen kanser türü, meme kanseridir. Rahim kanseri ve lenfoma kanseri gebelerde en sık görülen diğer kanser türleri arasındadır. Kanser annelerdeki rahatsızlığın bebeğe geçmesi kanserin boyutuna bağlı olarak değişmektedir. Kanser eğer annede ilerlemişse bebeği etkileme olasılığı yüksektir. Fakat kanserin ilk evrelerinde anne adayına teşhis konulmuşsa bebeğe zarar vermeden tedavi edilmesi mümkündür. Bundan dolayı gebe kadınların bu süreçte son derece bilinçli ve dikkatli olmasında fayda olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu