Sağlık

Kalp Sağlığınız İçin Kolesterole Dikkat!

Kolesterol beslenme alışkanlıkları ile doğrudan ilgili bir durum ve kalp sağlığını da ciddi oranda etkiliyor. Bu nedenle uzmanların uyarılarına dikkat etmek gerekiyor.

Zararlı Yağlar Tetikliyor

Zararlı yağlar kolesterolü yükselten  etkenler ve bu durum kalp sağlığını da doğrudan etkiliyor. Zararlı yağlar, damarların tıkanmasına neden olabiliyor ve kalbe giden kanın da gidişinde olumsuz etki yaratmakta. Bu gibi hallerde kolesterol hastalarıının kan yağlarını düşüren ilaçlar kullanarak müdahale etmesi gerekiyor. Trigliserid miktarlarının daha da aşağı çekilmesi için ilaç kullanımı normal sınırdaki kolesterol için gereksiz bir durum olsa da riki yüksek kişilerde buna önem vermek gerekiyor. Yüksek risk kapsamında yer alan  kalp ve damar hastalığı görülen kişilerde bahsedilen zararlı kan yağlarının normal sınırınını altında tutulması, yükselmemesinin sağlanması kritik bir konu olarak görülüyor. Kan yağlarının çeşitlerini bilmek de bu noktada fayda sağlıyor. Temelde iki çeşit kan yağı bulunuyor ve bunlar kolesterol ile trigliserid şeklinde görülüyor. Ayrıca kolesterol de ayrıca iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılıyor.  Bu çeşitliliğe göre de tedavi süreci ve önceden alınması gereken önlemler  belirlenebiliyor.

Gıdalardan Alınıyor

Kalp ve damar sağlığını etkileyen kolesterol yaklaşık %30 oranında gıdalardan alınıyor. Kalan kısımları da karaciğer ve iç organlardan sentez ediliyor. İyi kolesterol HDL olarak bilinirken kötü olanı da LDL şeklinde isimlendiriliyor. LDL olan kolesterolün çıkmaması için vücuda işlenmiş gıdaları ya çok sınırlı almak ya da hiç almamak gerekiyor. İdeal ölçü ise 200 mg/dl yi geçmemesi yönünde.

Tedavisine Önem Verilmeli

Kan yağlarının yüksekliği, kalp ve damar hastalıklarının en temel nedenlerinden biridir ve bunun tedavi edilmesi kritik bir konudur. Hipertansiyon, hiperlipidemi durumlarının neden kaynaklandığına bakıldığında da ilk olarak diyabet ve sigara kullanımı görülüyor. Uzmanlar bu noktada kan yağları yüksekliği tedavisi  konusuna önem veriyor. Kolesterol düşürücü ilaçlar  ve  düzenli kullanımı ile diyet – egzersiz gibi konulara da dikkat çekiyor. Ayrıca tedavi devam ederken karaciğer ve böbrrekleri de kontrol etmek gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu