Güzellik

  Kalp krizinin nedenleri

Kalp krizinin nedenleri

Günlük hayatımızda sık karşılaştığımız bir kavramdır kalp krizi. Peki, böylesine hayati bir organı krizlere sokan hayati tehlikelere varan sonuçlar yaratan faktörler acaba nelerdir. Bu konuda birçok araştırmalar yapılmış ve birçok neden tespit edilmiş olsa da biz burada dünyada kalp krizine en çok neden olan, bazı maddeler üzerinde duracağız. Aile içerisinde, erken yaşta kalp krizi geçiren bireylerin var olması, şeker hastalığı ve stresli kişilik yapısı. Kalp krizi, genetik uzantılar taşıyabileceği gibi, günlük hayatında stresli bir yaşam tarzına sahip kişiler, bu riski en çok taşıyanlar grubunda hatırı sayılır bir orana sahiptir.
Sigara tüketimi, olası bir kalp krizi ne davet çıkaran, başlıca faktörlerden birisidir. Çünkü sigara tüketiminin bir kalp riski olasılığını iki katına çıkardığı dünyaca kabul görmüş, tartışmasız bir gerçektir. Sigara dumanıyla beraber vücuda giren ve dolaşım yollarında birçok zehirli maddelerin izini bırakan sigaraya karşı vücut, bir savunma olarak adrenalin salgılar. Bir tehlike anında istem dışı salgılanan bu hormon, damarların büzüşmesine sebep olur.
Hareketsiz bir yaşam tarzı, araştırmalara konu olmuş ve böyle bir yaşamın, kalp damar fonksiyonları üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğu ispatlanmıştır. Düzenli egzersiz yapanların kalp krizi geçirme riski, yapmayanlara oranlara oldukça düşük oranlardadır. Düzenli egzersiz çalışmaları ve uygun spor faaliyetleri, kalp verimliliğini artırmakta ve metabolizma bozukluklarını azaltmaktadır.
Stresli yaşam alışkanlığı yine kalp krizini tetikleyen faktörlerden birisidir. Stresin sebep olduğu korku yâda heyecan sonucu vücut, adrenalin hormonunu salgılamak suretiyle bir savunma mekanizması oluşturur. Buda kalp ve solunum hızının artmasına, dolaşım sistemine daha fazla yağ asitlerinin salınmasına sebep olur. Bunun sonucu olarak kalınlaşan kanda biriken yağ asitleri. Damarlarda birikimler oluşturarak tıkanmalara sebep verir. Sigara tüketimi, hareket siz  hayat  tarzı ve stresli bir yaşam. Bunlar, muhtemel bir kalp krizinin en sadık dostlarıdır. O size musallat olmadan yaşantınızı ve alışkanlıklarınızı gözden geçirin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu