Sağlık

Kalın Bağırsak Kanseri Nedir? Nasıl Anlaşır?

Kalın bağırsak kanseri nasıl anlaşılır sorusu son zamanlarda en çok araştırılan hastalıklar arasında yer alıyor. Son yıllarda çok daha fazla görülen ve en çok konuşulan konu olan kalın bağırsak kanseri nasıl anlaşılır hakkında çok fazla araştırmalar yapılmaktadır.

Kalın bağırsak kanseri nasıl anlaşılır sorusunda alınan cevaplar doğrultusunda hastalığın erken teşhis edilmesi mümkün olacaktır. Dünyanın genelinde en çok görülen hastalıkların başında yer alan bağırsak kanseri yapılan istatistiklere göre ülkemizde en çok karşılaşılan ilk 5 kanser türü arasında bulunmaktadır.

Kalın Bağırsak Kanseri Nedir?

Kalın bağırsakta yer alan hücrelerde başlayan kanser hücre sayısının çoğalması ile peçete halkası gibi dairesel biçimde olan bağırsak etrafına yayılmaktadır. Erken tanı konulması durumunda kanser hücreleri yalnızca bağırsak içi ile sınırlı olarak tespit edilmektedir. Ancak erken tanı konulmaması halinde kanser yakın olan tüm organlara lenf bezlerine ve kan dolaşımı yolu ile karaciğer, akciğer ve diğer organlara kısa sürede yayılma gösterebilir. Bu hastalığın tedavi edilebilmesi için erken tanı çok önemli bir rol oynamaktadır. Kalın bağırsak kanseri erken evrede teşhis edilmesi tüm hastalığın yok edilmesi mümkün olmaktadır.

Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri

Kalın bağırsak kanseri belirtileri ile erken tanı konulması mümkün olmaktadır. İşte bu hastalığın en belirgin belirtileri;

  • Dışkının kanlı olması,
  • Karına giren kramplar,
  • Yorgunluk,
  • Cilt rengi değişikliği,
  • Güçsüzlük,
  • Kansızlık,
  • Bağırsakların tam olarak boşalmamış hissi,
  • Kilo kayıpları,

Yukarıda yazılan maddeler kolon kanseri belirtileri olup bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınması halinde hiç zaman kaybetmeden uzman doktora danışılması gerekmektedir.

Kalın Bağırsak Teşhisi Konulması

Kalın bağırsak kanseri teşhisi tedavide etkili sonuçlar alabilmek için son derece önemli bir yere sahip olmaktadır. Uzman doktor kolonoskopi kullanarak muayene eder ve gerekli görülmesi halinde bağırsaktan inceleme yapmak örnek alınarak biyopsi yapılır. Kolonoskopi anüsten girilmekte ve bağırsakların kamera ile görüntüleme yöntemi olmaktadır. Ayrıca tam kan sayımı yapılarak kalın bağırsak kanseri tanısı koymaya yardımcı olan bir yöntem olmaktadır. Gerekli görülmesi durumunda uzam doktorların yönlendirmesi ile farklı yöntemler üzerinden kanserin teşhisinin yapılması mümkün olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu