Yaşam

Kadınların Yaşam Süresi Uzadı Kadınlar Erkeklere Göre Daha Uzun Yaşıyor

Kadınların yaşam süreleri uzadı. Yapılan araştırmalar erkeklere göre ortalama yaşam sürelerinin daha uzun  sürdüğünü gösteriyor.

Tüik Verileri Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yaşam süreleri ve cinsiyet ile ilgili yapılan açıklamalara göre kadınların erkeklerden ortalama 5 yıl daha fazla yaşadığı belirtildi. Ayrıca Türkiye şartlarında yaşam süresinde de uzama olduğu ortaya konuldu.

Tunceli Ve Muğla En Yüksek İller

Yaşam süresi en yüksek iller  hakkında yapılan açıklamalarda da Tunceli ve Muğla ili öne çıktı. Bu iki ili Mardin ve Giresun takip etti.  Diğer yandan en düşük yaşam süreleri de Kilis,  Van ve Ağrı illerinde görüldü. Sonraki il de Ardahan olarak kaydedildi.   Erkek ve kadınlara göre yapılan açıklamalarda ise erkeklerde beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il Muğla iken bunu Mardin, Kahramanmaraş illeri takip etti. Kadınlarda da yaşam süresinin en yüksek olduğu yerler Tunceli, Giresun ve Mardin ile Rize illeri olarak kaydedildi.

Kadın Ve Erkeklerde En Düşük İller

Beklenen yaşam sürelerinin en düşük olduğu iller  ise erkeklerde Kilis, Van ve Ardahan illeri olarak belirtildi. Kadınlarda yaşam sürelerinin en düşük olduğu şehirler ise Ağrı Kilis ve Van oldu. Bu yaşam süreleri hesaplanırken doğuştan itibaren ne kadar süre yaşanması beklenildiği ile sonuçlar hesaplandı.

İstanbul Ortalamadan Yüksek Çıktı 

Yaklaşık 15 milyon kişinin yer aldığı İstanbul’da beklenen yaşam süresi ortalama üzerinde görüldü. Buna göre doğuşta beklenen yaşam süresi İstanbul’da 78,2 olarak kaydedildi.  Aynı şehir için erkek ve kadın ortalamaları da erkeklerde 75,8  ve kadınlarda 81,5 olarak kaydedildi. Farklı yaş gruplarında ölümlülük olasılıkları, hayatta kalma süreleri demografik analizlerin yer aldığı hayat tabloları da TÜİK verilerinde yer aldı. Ölümlülük tablolarında kapsamlı değerlendirmeler bulunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu