Anne-Çocuk

İnatçı Çocuklara Davranım Şekli Nasıl Olmalı

İnatçı Çocuklara Davranım Şekli Nasıl Olmalıdır? İnatçı çocuklara davranım şekilleri çocukların genel inat derecine bağlı olarak değişkenlik gösteren bir durumdur.

İnatçı çocuklara davranım şekilleri alanında öncelikle çocuğun inadını ölçerek başlayabilirsiniz. Eğer çocuk çok aşırıya kaçılacak şekilde bir davranışa sahipse bu durumda siz de aynı şekilde inatçılık yapmamalısınız. Bu tür durumlarda inada karşılık inat etmek çocuklar tarafından daha baskın gelinen bir durumdur.

Eğlenceli Yöntemlere Yönelme

Eğlenceli yöntemler etrafında çocuklarınızın inadını kırabilirsiniz. Çocuk eğer bir konuda size diretme yapıyorsa ona bir şaka ve eğlence metodu ile yaklaşabilirsiniz. Çocuklar inatçı iken suratları daha somurtkan olur. Bu yüz hali o çocuğun inadını sürdüreceği anlamını taşır. Ancak ona şaka yolu ile yaklaşmak ve onu güldürmek bu yolda inadının kırılmasına yardımcı olacaktır. Çocuk güldüğü anda bir anlamda ciddiyet da ortadan kaybolur. İnatçı çocuklara davranım yöntemleri arasında ilk etapta onun yüz halini değiştirerek eğlenceli yaklaşmak yer alır.

Çocukla Empati Kurmak

Çocukla empati kurarak onun inatçı halini daha iyi anlayıp anlamlandırabilirsiniz. Bunun için ilk etapta çocuğun inat derecesini ölçerek işe başlayabilirsiniz. Çocuk eğer çok aşırıya kaçacak şekilde bir inat derecesine sahipse eğer siz onun inadını kıracak farklı yollar deneyebilirsiniz. Çocuğunuz en çok neyi seviyorsa ya da neyden hoşlanıyorsa inadından vazgeçirmek için onları çocuğunuza sunabilirsiniz. Bu yolla çocuğunuz inadından vazgeçecektir.

Hediye Alarak Şaşırtmak

Çocuğunuza hediye alarak onun inadını kırabilirsiniz. İnatçı çocuklara nasıl davranılmalı alanında hediye almak ilk sıralarda yer alır. Bu yolla çocuğunuz inat konusunda bir nevi geri adım atmış olur. Çocuklar hediyeyi ve hediye ama durumunu çok severler. Çocuğunuzun mutlu olabileceği bir şeyi ona alarak inat yaptığı konudan vazgeçmesine katkıda bulunabilirsiniz. Böylece çocuğunuz yumuşayacaktır. Somurtkan yüz halinden de kurtulacaktır. Çocuğunuz bu yolla inadının neden olduğu o sinirli halini de üstünden atacaktır. Hediye alarak onu bir nevi yapmaması gereken bir konu ya da olay hakkında geri adım atmasına da yardımcı olmuş olacaksınız. İnatçı çocuklara yaklaşım yöntemleri arasında bu yöntemler etkili olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu