Eğitim & Kurs

İlkokul Eğitiminde Öğretmene Düşen Görevler

İlkokul Eğitiminde Öğretmene Düşen Görevler Nelerdir? İlkokul eğitimi süresince özellikle sınıf öğretmenine çok fazla görev ve sorumluluk düşmektedir. Kendisini öğrencisine sevdiren ve olumlu iletişim kuran öğretmen, öğrencinin ebeveynleri ile zaman zaman görüşmeler gerçekleştirmesi gerekmektedir.

İlkokul Eğitiminde Öğretmene Düşen Görevler Nelerdir? Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulan bu görüşmeler, özellikle çocuğun ev ortamındaki davranışlarını ortaya koymak için önemli gözükmektedir. Olumsuz davranışlarının bulunması ve bu davranışların sebebinin ortaya konması, fikir alış verişi esnasında önem kazanmaktadır.

Sınıf öğretmeni, çocukla alakalı hemen her şeyi bilmek zorundadır. Özellikle annesi ile gerçekleştirdiği toplantılar esnasında, sevdiği yahut ta sevmediği şeyler ile hem yetenekleri hem ilgi alanları hem de etkilendiği şeyleri bilip öğrenmesi gerekmektedir. Edindiği bu bilgiler çerçevesinde de çocuğa yaklaşması beklenmektedir. Çocuk, öğrenim hayatını, hem okulu hem de öğretmeni sayesinde sevebilmektedir. Öğretmen, eğitim hayatının renkli ve sevimli geçmesini sağlayan en önemli unsur olarak görülmektedir.

İlkokul Eğitiminin Başarılı Geçmesi

Çocuğun ilkokul eğitimi boyunca yaşadığı başarı, ileriki yaşamı için de temel teşkil etmektedir. İlkokul eğitiminin başarılı geçmesi de, öncelikle sınıf öğretmenine bağlıdır. Öğretmenini seven ve bu sevgi ile okula giden öğrenci, okulu ve eğitimi de doğal olarak sevecektir. Bundan dolayı okula gitmesi kendisine eziyet olarak gelmeyecektir.

Öğrenmeyi ve öğretmenini seven çocuk da, yaşamı boyunca başarıdan başarıya koşmaktadır. Hayatı boyunca sürdürdüğü eğitiminin başarılı geçmesi, bir noktada ilkokul eğitimine bağlı bulunmaktadır. Sınıf öğretmenini sevemeyen çocuklar, dersi de okulu da bir türlü sevememektir. Dolayısıyla okula gitmek istemeyen bu çocuklar, sürekli okuldan kaçmanın yollarını aramaktadır.

Çocukların Temyiz Kabiliyetleri

İlkokul çağına gelen çocuklarda temyiz kabiliyeti gelişmeye başlamaktadır. Yeni yeni iyi ile doğruyu ayırt etmeye başlayan çocuklar, akıl melekesini tam olarak kullanamamaktadır. İlkokul seviyesine gelen çocuklar, aklı ile değil daha çok duyguları ile hareket etmektedir. İçinden gelen ve arzu ettiği her şeyi ya elde etmek ya da yapmak istemektedir. Yapmayı düşündüğü yahut ta yaptığı işin sonucunu da pek fazla düşünmemektedir.

Bu dönem çocukları her şeyi eğlence ve oyundan ibaret olarak görmektedir. Özellikle kalp eğitimi, sınıf öğretmeni tarafından bu dönem çocuklarına kazandırılması gerekmektedir. Korku ile sevginin yanı sıra öfke ile üzüntüyü kontrol etmeyi kazanan çocuk, hem utanma hem zevk alma hem iğrenme hem de şaşkınlık gibi duyguların eğitilmesi gerektiğini bilmeli ve öğrenmelidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu