Yaşam

Ihlamur Çayı Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir? 

Ihlamur Çayı Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir? Ihlamur çayı birçok şeye iyi gelen şifalı bir çaydır. Sizler de ıhlamur nasıl yapılır, en iyi nasıl demlenir öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Ihlamur Çayı Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir?  sorusu oldukça şifalı bir bitki olan ıhlamurun faydalarından yararlanmak isteyenlerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Ihlamur, çiçekleri ilkbahar aylarında açan bir ağaç türüdür. Bu ağacın çiçekleri toplanır ve diğer aylarda kullanılmak üzere kurutulur. Kurutulan bu çiçekler ise demlenerek ıhlamur çayı elde edilir. Peki, ıhlamur nasıl yapılır? En iyi nasıl demlenir?

Ihlamur çayı yapımı, aslında oldukça basittir. Sadece bu çayı demlemesini yaparken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Sizler de ıhlamur çayı yapımında dikkat etmeniz gerekenleri bilerek lezzeti, sıcacık ve oldukça faydalı ıhlamuru tüketebilirsiniz.

Ihlamur Çayı En İyi Nasıl Demlenir?

Ihlamuru doğru bir şekilde demlemek ve tüketmek isteyenler “ıhlamur çayı en iyi nasıl demlenir?” sorusuna yanıt aramaktadır. Ihlamur çayını demlemek için öncellikle sıcak suya ihtiyacınız vardır. Ihlamur, kaynamış bir bardak sıcak suya bir tutam ıhlamur çiçeği konularak ve birkaç dakika kaynatılarak yapılır. Daha sonra ise yaklaşık 5 dakika demlenmesi beklenir. Ihlamurun demlenmesi tamamlandıktan sonra ise çay süzülerek tüketilir.

Ihlamuru demlemenin bir yöntemi daha vardır. Bu yöntemde ıhlamur kaynatılmadan demlenmektedir.  Bir fincan kaynamış suya bir tutam ıhlamur oranına uygun şekilde malzemelerinizi hazırlayın. Tek yapmanız gereken istediğiniz kadar su kaynatmak, su kaynadıktan sonra ise ıhlamuru eklemektir. Ihlamur çayının tam olarak demlenmesi için 5-10 dakika arası beklemelisiniz. Çayınız demlendikten sonra süzme işlemini gerçekleştirip tüketebilirsiniz.

Ihlamur Demlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ihlamur demlemek için kullandığınız ıhlamur miktarına dikkat etmelisiniz. Demlemede çok fazla ıhlamur kullanmak çayın tadının acılaşmasına sebep olacaktır. Az ıhlamur kullanmak ise çayın verimliliğini azaltacaktır.
  • Eğer ıhlamuru kaynatıyorsanız kaynatma sürenize dikkat etmelisiniz. Uzun süreler ıhlamuru kaynatmak yanlıştır.
  • Ihlamurun demlenme süresi uzun bir süre değildir. Bu yüzden uzun süreler demleme yapmak çayın tadını bozacaktır. Çayınızın demlendiğini renginden anlayabilirsiniz.
  • Kaynamış suya konularak demlenen ıhlamur çayı her zaman daha iyidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu