Ekonomi

Hisse Senedi Nasıl Alınır? Nasıl Satılır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır? Nasıl Satılır? Günümüzde yatırım yapmak parayı elde tutmanın en avantajlı yollarından birisidir. Bu nedenle çeşitli gayrimenkullere yatırımın dışında aynı zamanda hisse senedi, altın gibi menkullere yatırım da kazançlı yollardan birisidir.

Hisse senedi sermaye şirketleri tarafından sunulan ortaklara ortaklık ve paylarını belgelemek için verilen kıymetli evraklar olarak adlandırılan bir belgedir. Burada bir şirkete ait anaparanın eşdeğer olarak önemli parçalardan birisi olarak da değerlendirilmektedir. Aynı zamanda hisse senetleri bir ortaklığı veya mülkiyeti de temsil etmektedir. Bunun yanı sıra hisse senetlerinde standart bir gelir yoktur burada önemli olan şirketlerin yatırım kararlarına göre yatırılan değer artış ve azalış gösterir.

Hisse Senetleri Nasıl Alınır?

Birden fazla kişi yatırım için hisse senetlerini kullanmaktadır. Bunun nedeni hisse senedinin getirisinin yüksek olmasıdır. Burada yer alana göre hisse senedi satın almak isteyen kişiler öncelikle işlem yapacakları bir banka hesabı üzerinden bir yatırım hesabı açması lazımdır.

Bu işlemden sonra yatırım hesabına aynı zamanda para yatırması gereken yatırımcıların almak istemiş oldukları hisse senedi için çalışmış oldukları aracı kuruma da alım emrini sunmaları gerekmektedir. Burada kanun gereği de kurumların borsa piyasası üzerinden alım ve satım işlemleri yapabilmesi için gerekli birkaç izne tabii olması gerekir.

Burada aynı zamanda yatırım hesabı talebinde bulunan müşteriler için de risk olabilirliğine karşılık risk formu oluşturulup çerçeve sözleşmesini de imzalatmaları gerekir. Aynı zamanda içerik kısmı olarak da Sermaye Piyasası Kurulunca belirlenen risk bildirim formları üzerinden yatırımcılardan alınacak komisyon oranlarını da belirtmek gerekir.

Hisse Senetleri Nasıl Satılır?

Hisse senetlerini satmak için borsa piyasalarında alım satım yapma işini mutlaka iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle birçok platform üzerinden alım satım işlemleri için aktif olan binlerce hisse senedi sahibi vardır. Satım emrini işleme koyduktan sonra az ya da daha uzun bir süre beklemeniz gerekebilir. Çünkü burada sistemdeki satım emrin bir alım emri ile eşleştirecektir. Satış işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra paranız mevcut hesabınıza tanımlanacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu