Güzellik

HIIT Egzersizi Nedir? Kaç Kalori Harcatır?

Kısa sürede yüksek kilolar vermek isteyen kişiler için HIIT egzersizi en iyi sonuca ulaşır. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte hem erkekler hem de kadınlar zayıflayıp forma girmek ister. Ancak kilo vermeyi uzun sürrece yaymak kişiler için oldukça sıkıntı oluşturur. Pek çok kişi sürekli tekrarlanan egzersizlerden sıkılır. Bu durumu da devreye HIIT egzersizi girer. Bu sayede kısa sürede sıkılmadan istenilen kiloya ulaşılır.

HIIT Egzersizi Nasıl Çalışır?

HIIT egzersizi yüksek performans ile vücudu çalıştırmaktır. Vücudu en üst performans düzeyine ulaştırır. Bu sayede de daha çok yağ ve kalorinin yakılması sağlanır. Kimi zaman egzersizler belirli bir tempo ile gerçekleşir. Bu tempo durumu vücudun yavaş bir şekilde şekle girmesini sağlar. Ancak bu durum da egzersiz yapan kişiler için oldukça uzun bir süreçtir. HIIT sayesinde kısa sürede yüksek performansa ulaşmak olanaklıdır. Bunun için de ilk önce vücut çıkarılacağı maksimum seviyeye ulaşır. Uzun süre yüksek seviyede performans sağlaması fiziki açıdan olanaksızdır. Bu nedenle de HIIT egzersiz çalışması sırasında dinlenme ayarlanır. Ya da vücut düşük seviyede çalışmaya devam eder. Bu sayede de dinlenme esnasında da aynı şekilde yağ yakılması sağlanmaya çalışır.

HIIT Egzersizi Faydaları

HIIT egzersizi seçerek kısa sürede zayıflamak olanaklıdır. Hangi egzersiz ile yüksek performans ile çalışılacağı tamamen kişilerin seçimine bağlıdır. İstenilirse merdiven çıkma, yürüme ya da koşma gibi etkinlikler gerçekleştirilir.

Koşarak kilo vermek isteyen bir kişi ilk önce çok yüksek bir performans ile koşar. Daha sonra ise hızını azaltır. Dinlenmeden sonra tekrar yüksek performansa ulaşır. Bu sayede HIIT egzersizi faydaları konusunda da yeterli avantaj elde edilir. Kas liflerinin güçlenmesinde de HIIT egzersizlerinden yaralanılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu