Sağlık

Her 4 Kişiden 1’inde Karaciğer Yağlanması Var

Yağlanma giderek daha fazla kişinin sorunu haline geliyor. Beslenme alışkanlıkları ve haraketsizlik de bunun en temel nedeni ve uzmanların önerilerine dikkat etmek gerekiyor.

Karaciğer Yağlanmasına Dikkat

Karaciğer yağlanması  uzmanların en çok dikkat edilmesini önerdiği yağlanma türlerinden biri. Bu yağlanma türünde karaciğerde olması gerekenden çok daha fazla miktarda yağlanma görülüyor ve bu durumda karaciğerin yapısında değişiklikler olabiliyor. Yapısında bozulmalar görülen karaciğer de  organın işlevinde ciddi sıkıntılara neden olabiliyor.

Nedenlere Önem Vermek Gerekiyor

Karaciğer yağlanmasına neden olan etkenler bilinmesi ve dikkate alınması gereken maddeler. Türkiye’de her 4 kişiden birinde olan karaciğer yağlanmasının temel nedenleri şu şekilde:

  • Alkol tüketiminin aşırı olması karaciğerlerde yağlanma sorununa neden olabiliyor. Bunun da temel nedeni karaciğerdeki yağ metabolizmasının işlevsel açıdan sıkıntılara maruz kalmasıdır. Yağ birikmesini engelleyen metabolizma, alkolün çok tüketilmesi ile işlevsel bakımdan zarar verecektir.  Hücrelerde daha kısa sürede yağ deplaması başlar.
  • İkinci olarak insülin direncinde, hormon dengelerinde düzensizlikler yağlanma nedenidir. Kötü beslenme alışkanlıkları olması da bir diğer etkendir. Eğer vücut gerekenden fazla yağ alırsa bunu yok edemez ve karaciğer gibi yerlerde biriktirmeye başlar.
  • Bunlara ek olarak, yüksek kolesterol, bazı ilaçlar, wilson hastalığı, tip 2 diyabet, ani kilo kayıpları, bakteri ve virüsler de karaciğerde yağlanma nedeni olabiliyor.

Karaciğer Yağlanmasını Engellemek için

Karaciğer yağlanması engellemek için  şu önerileri dikkate almanız gerekir:

  • Sebze ve meyve odaklı beslenme düzenini hayata geçirmek
  • Alkolü çok sınırlı almak ya da hiç almamak, sigarayı bırakmak dumanlı yerlerde bulunmamak
  • Spor yapmak ve bunu rutin halinde uzun süre devam ettirmek. İdeal olarak haftanın 3 günü yapmak.
  • Yağlı yapıdaki vücudu kaslı şekle çevirmeye çalışmak yani yağ miktarını azaltarak kası yükseltmek gerekiyor.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu