Teknoloji

Hard Diskten Gelen “Tik Tik” Sesinin Anlamı Nedir?

Hard Diskten Gelen “Tik Tik” Sesinin Anlamı Nedir? Nasıl Tamir Edilir? Bilgisayarlar zaman zaman değişik sesler çıkarabilmektedir. Özellikle bozulmaya yakın bilgisayarlardan rahatsız edici sesler gelebilir. Peki, hard diskten gelen tik tik sesi neden olur?

Hard Diskten Gelen “Tik Tik” Sesinin Anlamı Nedir? Nasıl Tamir Edilir? Hard diskten gelen tik tik sesi bilgisayarın bozulacağı anlamına gelmektedir. Bunların yanı sıra bilgisayarın herhangi bir yerinden sea gelmesi yakın zamanda bozulacağına işaret etmektedir. Günümüzde her evde bir bilgisayar bulunuyor. Kullandıkça zaman içerisinde değişik sesler gelebiliyor. Eğer hard disk tamiri yaptırılmaz ise bilgisayarınız bozulabilir. Çünkü; bilgisayarlardan gelen sesler normal değildir. Hayatımızı televizyonlar gibi bilgisayarlar da kapsıyor. Her teknolojik alet bozulabilir. Hard diskten gelen tik tik sesleri bozulacağına işaret eder. Bu yüzden kısa sürede tamir ettirmenizi önermekteyiz.

Ekran kartı, RAM, ses kartı ve hard disk gibi bilgisayar ekranına güç vermektedir. Aynı zamanda bilgisayarın beyninde çipler bulunmaktadır. Eğer bunların birinde sorun var ise farklı sesler gelebilir. Bu da bilgisayarın çalışmasına engel olur. Bu önemli aygıtlar sürekli olarak sorun çıkartabilir. Dolayısı ile en pahalı ve en ucuz bilgisayar da böyle bir sorun yaşanabilir. Bu yüzden pek çok bilgisayar kullanıcısı hard diskin çıkardığı tik tik sesi ile problem yaşıyor.

Hard Disk Tik Tik Sesi Tamiri

Öncelikle hard disk tik tik sesi tamiri için verilerinizi yedeklemenizi önermekteyiz. Aynı zamanda disket ile yazma kafası arasında bulunan manyetik alan oldukça hassastır. Tamir işlemini bilgisayar tamircilerinin yapması gerekmektedir. Bu alana giren en ufak bir toz bile hard diskin ses çıkarmasına neden olur. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız deneyimli bir bilgisayar tamircisine gitmenizi önermekteyiz.

Hard Disk Yazma Kafası Neden Çalışmaz?

Yazma kafası son derece hassas bir parçadır. Hard diskten gelen garip sesler yazma kafası ile ilgili olabilir. Bunun için en doğrusu bir bilgisayarcıya göstermeniz olacaktır. Yazma kafası ile disket arasında gözle görünmeyecek bir boşluk vardır. Bu boşlukta manyetik olarak veri yazma işlemi gerçekleşmektedir. Eğer hard diskten tik tik sesi duyuyorsanız yazma kafası yazmıyor ya da yazamıyor anlamına geliyor. Aynı zamanda hard disk içerisinde veri yok ise büyük bir sorun yoktur. Hard diskten gelen sesler bozulmaya işaret ettiği için bilgisayarcıya göstermeniz gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu