Gebelik

Hamilelikte Diyet Yapılır Mı? Zararlı Mı?

Anne adaylarının en sık sordukları soruların başında hamilelikte diyet yapılır mı sorusu gelir. Hamilelik kadın için en özel süreçtir. Bebek tüm besin değerini anneden alır. Bu sayede de gelişimini tamamlar. Bu nedenle de gebelik döneminde anneler her yapmak istedikleri değişikliği uzmana danışmadan gerçekleştirmek istemez. Diyette bu konulardan biridir. Kilosuna ve yediklerine dikkat etmek anne adayı için oldukça önemlidir. Ancak bu işlem sırasında çocuğuna zarar verir vermeyeceği konusunda emin olmak ister.

Hamilelikte Diyet Nasıl Yapılır?

Hamilelerin yeme tutumu da zaman içerisinde değişiklik göstermiştir. Daha önceden anne adayları her istediklerini yeme davranışı gösterirlerdi. Ancak günümüzde hamile kadınlar da en az diğer kadınlar gibi ne yiyip içtiklerine dikkat eder. Çocuklarının en sağlıklı şekilde beslenmesi için gereken yiyecekleri tüketirler. Ancak çocuklarına bir etkisi olmayan, sadece kendilerinin kilo almasına neden olan yiyeceklerden uzak dururlar.

Hamilelik dönemindeki kadının ihtiyacı olan mineral ve vitaminler oldukça fazladır. Bu nedenle de kadınlar bu dönemde sıkı bir diyet programı uygulayamaz. İhtiyacı olan değerli besinleri mutlaka alması gerekir. Sadece bu dönemde ihtiyacı olan besinlerin fazlasını almak engellenir.

Hamilelikte Diyet Yapmanın Zararları

Hamile bir anne adayının, diğer kadınların uyguladığı sıkı diyet programını uygulaması çocuğunun gelişimini olumsuz etki eder. Çocuğun fiziki ve psikolojik gelişimi için anne karnındaki beslenmesi son derece önemlidir. Eğer anne ihtiyaç duyduğu karbonhidratı ya da proteini almıyorsa; bu durum çocuğunda bazı gelişimsel problemlere neden olur.

Hamilelik döneminde anne adayı sadece yediği besinlere dikkat etmelidir. Diyet yapmak bu dönemde tavsiye edilmez. Çocuğun ihtiyacı olmayan besinlerden uzak durarak fazla kilo alımını engeller. Ayrıca basit egzersizler sayesinde de hem kilo kontrolü yapar. Hem de doğuma yardımcı çalışmalar içerisinde olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu