Gebelik

Hamilelik Sürecinde Yaşanılan Psikolojik Değişimler

Hamilelik Sürecinde Yaşanılan Psikolojik Değişimler Nelerdir? Hem anneleri, hem de karnındaki bebeğini olumsuz etkileyebilecek bazı endişeler ve psikolojik değişimler söz konusu olabilir. Bilhassa alınan kiloların endişesini derinden yaşamakta olan anne adayları, eşlerinin kendilerini beğenmeyeceğinden korkmaktadır.

Hamilelik Sürecinde Yaşanılan Psikolojik Değişimler Nelerdir? Hamilelikte yaşanan bu durumlar anneyi etkilediği kadar gelişim sürecinde olan bebekleri de olumsuz etkiledikleri bilinmektedir. Bu nedenle en kısa sürede uzman bir doktorun yardımını alarak, bu endişelerinizle nasıl başa çıkacağınıza dair bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Böylelikle en hafif biçimde atlatacağınız psikolojik değişimler konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Hayal kırıklığını yaşamamak için kendinizi yorgun hissettiğiniz durumlardan kurtulmak için çaba sarf etmeniz gerektiğinin altını çiziyoruz. Bu tür sorunlarla tek başınıza mücadele etmenizin olumsuz sonuçlara neden olabileceğini belirtebiliriz.

Gebelikte Duygu Durum Bozukluklarının Görülmesi

Aile sisteminizi yeniden düzenlemenize neden olabilecek en güzel haberlerden birisini almış olabilirsiniz. Ancak gebeliğin öğrenilmesinin ardından anne adaylarını bekleyen zorlu süreçlerde duygu durum bozuklukları görülebilir. İki kişi iken, üçüncü bir kişinin aileye dahil olmasıyla planlarınızda gerçekleştireceğiniz değişikliklerden olumsuz etkilenebilirsiniz. Eğer kesin kararlı adımları atmaktan çekiniyorsanız, bu durumda hayal kırıklığıyla karşılaşabilirsiniz. Bilhassa hormonal değişikliklerin de neden olacağı bu sıkıntılarda bebeğinizi korumak için merkeziyetinizi değiştirmeniz gerekecektir. Bu nedenle planlama yaparken gerçeklerle uyuşacak seçimlerde bulunmaya özen gösterebilirsiniz. Gerçekte varlığını sürdüren durumları yeni ve farklı sistemlerle örtüştürmek üzere ciddi adımları atmanız beklenecektir.

Hamilelikte Kadınların En Çok Sordukları Sorular Nelerdir

Annelerin duygu durum bozukluğu yaşadıkları hamilelerinde sordukları bazı sorular gündeme gelmektedir. Vücudunda kırgınlık, huzursuzluk, bulantı, iştahsızlık ve çabuk yorulma hissini derinden yaşayacakları bu dönemlerde uyku düzenleri de alt üst olacaktır. Bu tür karmaşıklıkların sona ermesi için uzman doktorların tavsiyelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Duygularınızın karışmasına ve büyük bir kararsızlık yaşamanıza neden olacak bu adımları atmaktan geri durmalısınız. Anne adaylarının en çok sorduğu sorulardan olan “Anneliğim nasıl olacak? Eşimle aramdaki ilişki eskisi gibi olur mu? Eşim kilolarımdan dolayı ne düşünür? Aldığım kiloları geri verebilir miyim?” Ve buna benzer pek çok konuda kendinizi sıkmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde yoğun endişe duymanıza neden olacak bu tür konular nedeniyle bebeğinizin sağlığı olumsuz etkilenebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu