Gebelik

Hamilelik Döneminde Vücutta Meydana Gelen Değişimler

Hamilelik Döneminde Vücutta Meydana Gelen Değişimler nelerdir? Hamilelik, çocuk sahibi olmak çoğu kişinin hayallerini süslemektedir. Hamilelik dönemi ise beraberinde vücudunuzda gözlemlenebilecek bazı değişimleri getirir.

Hamilelik Döneminde Vücutta Meydana Gelen Değişimler nelerdir? Hamilelik dönemi çoğu kadının hayalini kurduğu ve merak duyduğu bir dönemdir. Çocuk edinecek olmanın heyecanının yanında bu süreçte vücudunda meydana gelecek değişimler hakkında da cevap aranan birçok soruları bulunur. Sizler için hamilelik döneminde vücudunuzda meydana gelecek değişiklikleri derledik.

Gebelikte Vücutta Nasıl Değişiklikler Olur?

Hamile bireyin vücudundaki değişimler birçok şekilde gözlemlenebilir. Çeşitli bölgelerde çeşitli değişimler yaşanabilmektedir. Bu değişimlerden korkmaya gerek yoktur, oldukça normal bir durumdur. İşte bazı değişiklikler:

  • Kalp ve Damar Sistemi

Rahimde meydana gelinen büyüme ile diyaframın yukarı yönde kayması sonucunda kalp sol üst yöne kayar ve kalp büyür. Büyümeyle birlikte atma hızı ile attığı kanın hacmi ciddi oranlarda artış göstermektedir. Bu durum çarpıntılara sebep olabilir. Belirli bir sürenin ardından pompalanan kanın hacmi maksimum seviyeye çıkmaktadır. Bu artışın nedeni ise doğumda kaybedilen kanı karşılamaktır.

  • Solunum Sistemi

Diyaframın yükselmesi sanılanın aksine solunum ile ilgili herhangi bir sorun çıkarmamaktadır. Ancak hamilelik döneminde salgılanan belirli hormonlar sebebiyle solunumda az da olsa azalmalar, seyrelmeler görülebilmektedir.

  • Sindirim Sistemi

Hamilelikte görülen değişimlerden bir tanesi de tıpkı diyafram gibi midenin de rahmin büyümesi sonucunda yukarı yönde kaymasıdır. Bunun yanında bağırsaklar da arka ve yan bölgelere doğru hareket etmektedir. Sindirimin başlangıç noktası olan ağızda, belirli hormonlar dolayısıyla diş etlerinde şişmeler görülebilmektedir. Şişmenin yanında kanamalara da rastlanabilmektedir. Hamile bireylerin büyük çoğunluğunda reflü rahatsızlığı görülmektedir. Bu rahatsızlık gebeliğin ilerlemesiyle doğru orantılı şekilde şiddetlenebilmektedir. Ayrıca safra kesesinde birikmiş olan salgının boşaltımının da gecikmesiyle sindirim yavaşlamaktadır.

  • Derideki Değişimler

Hamilelik sürecinde cildinizde koyu renkli lekeler gözlemleyebilirsiniz. Bu normal bir durumdur ve adı hiperpigmentasyondur. Belirli hormonların yüksek seviyede salgılanması sonucu meydana gelmektedir. Bunun yanında cildinizde çatlakların oluşması da normal bir durumdur korkmanıza gerek yoktur. Nemlendirici kremler yardımıyla bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Sizler için hamilelik döneminde vücudun uğradığı değişimleri derledik. Siz de yazımız aracılığıyla konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu