Gebelik

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?

Hamilelik süreci çeşitli belirtilerle meydana gelen ve en çok dikkat edilmesi gereken dönem olarak tanımlanabilir.

Hamilelik döneminde anne adaylarında bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler genel olarak anne adaylarında ortak olsa da bazı hamilelerde vücut yapısına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Hamilelik belirtileri en erken ne zaman başlar diye merak edenler için en belirgin işaretçi adet kesilmesidir. Adet kesilmesi olması hamileliğin belirtisi olarak bilinir. Bazı anne adaylarında adet kesilmesine rağmen regl görme zannedilen durumlar da oluşabilir. Bu duruma üstüne görme ismi verilir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Bazı anne adaylarında hamilelik belirtileri gebe kalındıktan itibaren başlayabilir. Ancak belirtilerin yaşanması genel olarak birkaç hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Bu sürenin ne kadar olacağı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimi hamilelerde gebelik belirtileri bir hafta sonra başlarken kimi kadınlarda ise bu belirtiler hamilelikten itibaren altı ya da yedi hafta sonra ortaya çıkabilir. Bu süre içerisinde genel olarak gebelik fikri adet döneminin gecikmesi ile anlaşılabilir. Buna netlik kazandırmak adına evde hamilelik testi yapılarak sonuç elde edilebilir.

Hamileliğin Erken Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri içerisinde adet görmemeden sonra en yaygın ve en erkek ikinci belirti sabah bulantıları ya da kusmadır. Genel olarak kusma döllenmeden itibaren ikinci hafta ile sekizinci hafta arasında ortaya çıkar. Bundan sonraki en yaygın diğer bir belirti ise göğüste şişkinlik ya da aşırı hassasiyettir. Bu durum genellikle adet döneminden altı hafta sonra görülmeye başlanır. Diğer erken dönem hamilelik belirtileri arasında ise baş dönmesi, bitkinlik ya da yorgunluk, şişkinlik, akıntı ya da kanama, aşerme, ruh halinde ani değişmeler, baş ağrısı ve kabızlık şeklindedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu