Sağlık

Greyfurtun Faydaları

Bu yazımızda sağlığımız için birçok faydası bulunan ve içerisinde mineral ve vitaminleri greyfurtun faydalarından bahsedeceğiz.

Greyfurt, yaprağını dökmeyen ve turunçgiller adı verilen familya grubuna ait bir meyvedir. Greyfurtun yetiştiği ağaç yaprağını dökmemektedir. Meyveleri çekirdekli ve çekirdeksizdir. Greyfurt meyvesinin içerisinde sitrik asit ve tartarik asit olmasının yanında yüksek miktarda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller sayesinde grip nezle gibi birçok hastalık ile mücadele edilir iken vücut direnci ve gücü artırmaktadır

 1. İçerisinde bulunan antioksidan ile yüksek kolesterolü olanların kolesterolünün düşmesine yardımcı olur, karaciğeri temizler ve idrarı söktürür.
 2. Kalp sağlığını korur.
 3. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 4. Vücutta oluşan yaraların daha erken iyileşmesine olanak sağlar.
 5. Gut hastalığının düzelmesine fayda sağlamaktadır.
 6. Diş eti hastalıklarını düzeltmektedir.
 7. Kanser ile mücadelede oldukça etkilidir.
 8. Böbrek taşı oluşumuna engel olmakta ve böbrek taşı olanların ise taşlarının büyümesine mani olmaktadır.
 9. Saç sağlığının korunmasına yardımcı olduğu gibi saç uzamasında da etkili olmaktadır.
 10. Ciltte bulunan lekeleri giderdiği gibi cilt hücrelerini yeniler ve korur.
 11. Greyfurt ile sigara bırakılabilir mi? Greyfurt meyvesini yiyenlerin ağızlarında meydana gelen pH değerlerinin değişmesi ile sigara içme isteği azaldığı gibi vücudumuz da biriken fazla nikotin atılmaktadır.

Greyfurtun Zararları Nelerdir?

 • Asit oranı yüksek olan greyfurt meyvesi midesi rahatsız ve hassas olan kişilerin midelerinde yanma, ekşime veya karın ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır.
 • Greyfurt meyvesi birçok ilaç ile etkileşime girebilmektedir. Böylece o ilacın etkisi artmakta ve ya azalmakta bu da görmüş olduğumuz tedavinin aksamasına hatta kötüye gitmesine neden olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı greyfurtun faydaları olduğu gibi zararları da bulunduğundan dolayı dikkat etmemiz gereklidir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu