Sağlık

Gözde Çıkan Arpacık Nasıl İyileşir?

Zaman zaman özellikle kirpik köklerinin iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkan arpacık nasıl iyileşir? Sorununu merak edenler için farklı yöntemler kullanılabilir. Arpacık, kirpik köklerindeki iltihaplanma nedeniyle göz kapağında kızarıklık, şişlik, ağrı veya kaşıntı oluşmasına neden olan bir enfeksiyondur. İlk bakışta sivilceyi andırmaktadır. Ancak dikkatli olunması gerekir. Arpacık çıkmasının pek çok farklı nedeni olabilir. Uzun süre geçmeyen iltihap gözde sulanma, kaşıntı, yanma veya kızarıklık gibi problemlerin yaşanmasına neden olabilir.

Arpacık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gözde özellikle enfeksiyon oluşması durumunda ortaya çıktığından arpacık tedavisi için dikkatli olunması gerekir. Az uyumak, vücut direncini düşmesi, gözleri özellikle hijyenik olmayan şekilde dokunulması gibi durumlar gözde arpacık çıkmasına neden olabilir. Uzman doktorlar tarafından yapılacak olan incelemelere göre tıbbi tedaviler uygulanabilir. Bunun yanı sıra evde yapılacak olan uygulamalar ile başarılı sonuçlar alınabilir.

  • Özellikle sarımsak arpacık için tercih edilecek olan bitkisel tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Mikrop öldürücü etkisi sayesinde oluşan iltihabın giderilmesi konusunda etkili olabilir.
  • Patatesin soyularak rendelenmesi ve daha sonrasında bir bez içine konularak göze uygulanması tedavi için etkili olmaktadır.
  • Özellikle vücut direncini artırmak için çiğ sebze, sarımsak ve meyve yenmesi etkili olmaktadır.
  • Keten tohumu çayını demledikten sonra göze kompres uygulamak arpacık üzerinde etkili olmaktadır.
  • Haşlanmış patates, sıcak süt ve yumurta sarısının karıştırılarak hazırlanmış olan karışımın bezi üzerinde göze uygulanması bitkisel tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.
  • Rezene çayı tedavi seçenekleri arasında bulunmaktadır. Bu nedenle hazırlanmış olan çay pamuk ile göze uygulanarak oluşan iltihabın giderilmesi sağlanabilir.
  • Özellikle sık sık arpacık çıkması durumunda mutlaka doktora danışılması gerekir. Farklı nedenlerden dolayı oluşabilecek için gerekli kontrollerin yapılmasının ardından uzman doktorlar tarafından duruma müdahale edilebilir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu