Diyet

Göbek Yağlarından Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Göbek Yağlarından Kurtulma Yöntemleri Nelerdir? Göbek yağlarından kurtulma yöntemleri adlı makalemizde göbek yağları ve bu yağlardan nasıl kurtulacağımızı anlatacağız.

Göbek yağlarından kurtulma yöntemleri en başta göbek yağının oluşumunu engellemek ile başlamalıdır. Bunun için olabildiğince su içilmeli, hareketli olunmalı ve yakamayacağımız kalorileri almamalıyız.

Göbek Yağı Nedir

Göbek yağlanması genel olarak iç organların ve organ aralarının yağ ile dolara göbek bölgesinin hacminin artması olarak özetlenebilir. Özellikle karaciğerin yağlanması ile başlayan karın yağlanması iç organların zarar görmesini ve dış görünüşümüzde istenmeyen bir durum oluşturmasının yanı sıra vücutta sağlığı bozan tesirler oluşmasına neden olur. Bu tür yağlanma vücudun istemediği tür olan gövde bölgesi yağlanma olup sağlığımızı büyük oranda etkiler.

Göbek Yağlarından Nasıl Kurtulabiliriz?

Göbek yağlarından kurtulmak için yapılması gerekilen ilk şey göbek bölgesindeki yağ artışını durdurmaktır. Bunun en kesin yolu vücudun yağ depolamasına neden olacak aşırı kalorileri azaltmaktır. Gün içerisinde normal bir yetişkin 1500-2000 kalori kullanır ve bu değer aralığının üstünde kalori tüketmek kilo alınmasına yani yağlanmaya neden olur.

Kalori Alımını Azaltmak

Daha az kalori almak için ya daha az besin alınmalı veya daha az karbonhidratlı besin tüketilmelidir. Ekmek, makarna, pirinç, börek, kek veya pasta gibi basit karbonhidratlı yiyecekleri olabildiğince azaltarak vücudu daha önce depoladığı yağları yakmaya teşvik ederiz.

Bol Su Tüketin

Su tüketerek yağlanmış organları ve kanı temizleyerek vücudumuzu yağ yıkımını hızlandırabiliriz. Genel sağlık ve hayati fonksiyonlarımız için temel yapı taşı olan suyu sadece kilo vermek için tüketmek yanlış olup normal bir yetişkin günde 2-3L su tüketmelidir.

Genel Kas Oranını Arttırın

Vücuttaki kas oranını arttırarak kasların ihtiyacı olan enerjiyi önceden depolanmış yağları ve kalorileri kullanmasını sağlayabiliriz. Bu en basit şekilde yürüyüşler veya oturmamak ile bile yapılabilir. Genel anlamda spor yapmak yağ oluşumunu da engeller veya yavaşlatabilir.

Bölgesel olarak yapılabilecek mekik gibi egzersizler karın kaslarını geliştirerek göbek bölgesinde yağlanmadan kurtulmayı sağlayabilir. Vücutta ne kadar kas kütlesi varsa vücut o kadar enerjiye ihtiyaç duyar ve bu sayede depolanan yağları kullanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu