Güzellik

GENİTAL SİHİLLER

GENİTEL SİHİLLER

 Psikolojik ve kozmetik sorunlara neden olan  genital siğiller,  gecikmeden tedavi edilmesi gereken lezyonlardır. Tedaviye geç kalınması halinde bu siğiller üreme yolu ile çoğalabilir. HPV virüsü taşıyan kişilerde cinsel ilişki ile kişiden kişiye  geçebilir. Genetik siğiller en çok 18 ile 25 yaş aralığında görülmektedir. Kadınlarda daha sıklıkla  vajina girişi ve makatta görülen bu siğiller erkeklerde ise, penis ucunda görülmektedir.HPV enfeksiyonu taşıyan kişiler cinsel birliktelik sırasında sürtünmeye bağlı deri aracığı ile geçebilir.Kondom bu bağlamda tam olarak koruyu değildir.

                                                                
GEÇMEYEN GENİTEL SİHİLLERHPV VİRÜSÜ HABERCİSİMİ

Cinsel birliktelik sırasında  tensel temas, sürtünme vs durumlarda ciltte meydana gelebilecek  tahrişlerHPV nin geçişini hızlandıracaktır. Bu virüsü kapan kişiler haftalar hatta aylar sonra siğil sorunu ile karşılaşmaktadır. Bu yazıyı okurken eminim aklınıza şöyle bir soru gelebilir. Daha önce hiç cinsel ilişki yaşamayan kadınlarda yani bakirelerde siğil problemi yaşanır mı? Bu sorunun cevabını sadece bakireler değil ufak yaştaki kız çocuklarında da siğil sorunu yaşayan bakire bayanın bulunduğunu söylemek isteriz. Siğillerin çoğu yazımızın başında anlatmaya çalıştığımız gibi cinsel ilişki ile geçmektedir. Ama bu siğil için kişilerin illaki cinsel ilişki yaşaması gerektiği anlamına gelmez.

                                  

HPV VİRÜSÜ  NASIL BULAŞIR

Çevrenizde bu sinsiz HPV virüsü taşıyan kişiler varsa cilt temasın yanı sıra  sürtünme, tuvalet  havlu  vs gibi ortak eşyaların kullanılması bakirde siğil oluşmasının başlıca nedenleri arasında sayılabilir. Bu nedenle genital bölgedeki hijyen ve temizliğe oldukça  çok dikkat edilmelidir. HPV virüsü kapan kişilerde 1- ile 8 ay arasında seri renginde değişikler ile kendini gösteren siğiller karnı bahar görünümü ile belirir ve  genital organlar da hızla yayılır.Bu siğiller kansere neden olmasa da görsel açıdan hoş olmayan görünüme  neden olabilirler. Bu konuda sizlere naçizane  tavsiyemiz en azından senede bir kes smer testi yapmanız. Siğiller kişide  ağrı acı, yanma  ve kaşıntıya neden olabiliyorsa mutlaka tedavi edilmedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu