Gebelik

Gebelikte Mide Bulantısı Sebepleri ve Alınabilecek Önlemler

Gebelikte mide bulantısı sebepleri ve alınabilecek önlemler çok fazla araştırılmaktadır. Anne adaylarının en fazla yaşadığı sorunların başında gelen gebelikte mide bulantısına alınabilecek önlemler yazımızda yer almaktadır.

Gebelikte mide bulantısı sebepleri ve alınabilecek önlemler ile bulantı sorunları yaşayan anne adaylarına büyük oranda yardımcı olmaktadır. Her zaman en büyük sorunlar haline gelen mide bulantısı sorunlarına karşı pek çok öneriler bulunmaktadır. Böylece bu önlemler sayesinde gebelikte mide bulantısı dönemini anne adayları çok daha rahat atlatmaları mümkün olacaktır.

Gebelikte Mide Bulantısı

Genel olarak gebelikte mide bulantıları sabah erken saatlerde görülmesi mümkün olmaktadır. Günün diğer bölümünde bu durum normal haline dönebilmektedir. Fakat her anne adayının gebelik süreci ve dönemleri farklı olmaktadır. Mide bulantısı ve kusmaların günlük yaşamda büyük oranda etkilemesi halinde kesinlikle uzman bir doktora danışılması gerekir. Şiddetli kusmalarda ise altında yatan ciddi bir soruna işaret edeceğinden detaylı olarak araştırılması gerekmektedir. Gün içinde şiddetli bir şekilde olan kusmalar anne adayının beslenememesine neden oluyor ise ve hızlı bir şekilde kilo kaybına meydana gelmesi durumunda vücutta yer alan su oranı azalır. Bu durum riskli bir tablo oluşturabilir ve böyle hallerde anne adayı hastaneye yatırılarak sıvı ile besin takviyesi yapılır.

Gebelikte Mide Bulantısına İyi Gelecek Öneriler

Gebelikte mide bulantısına iyi gelecek öneriler ile hamilelik dönemi çok daha rahat ve kolay geçmesi mümkün olacaktır. İşte bu önerilerden bazıları şunlardır;

  • Anne adayları gün içinde daha sık ve az yemek yiyerek mide yanmaları azalabilir,
  • Mide asidine neden olan kızarmış, baharatlı, asitli yemekler ile içeceklerden uzak durulmalı,
  • Gebelik döneminde protein alımı çok önemli olup yumurta, süt ürünleri, tahıl ürünleri ve fasulye gibi yiyecekler daha fazla tüketilmeli,
  • Sabah uyandıktan sonra kahvaltı için biraz beklenilmeli ve kuru yiyecekler ile başlanmalı,
  • Yemek yedikten sonra ayakta hareket edilmeli,
  • Gebelikte mide bulantısı önüne geçmek için öğünler arasında daha fazla sıvı alınmasına dikkat edilmeli,
  • Su ya da çay içine limon dilimleri atılmalı,
  • Sabahları bir çay kaşığı zencefil ile balın karışımını tüketmek mide bulantısına iyi gelecektir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu